Go Bottom
  • Witaj Gość

Autor Wątek: Aachener Münster (Katedra św. Marii w Akwizgranie)  (Przeczytany 1747 razy)

28 Kwiecień, 2021, godz.15:04:14

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Aachener Münster
Katedra św. Marii

Budowę katedralny pod wezwaniem św. Marii w Akwizgranie rozpoczęto w latach 90. VIII wieku. Jednak jej obecny wygląd to efekt rozbudowy i prac architektonicznych przeprowadzonych na przestrzeni ponad 1000 lat istnienia świątyni. Katedra składa się z trzech części, z których najstarszą jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego. Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, który w starożytności uznawany był za formę doskonałą, znajdującą się pomiędzy kołem a kwadratem. Koło pozbawione początku i końca symbolizowało nieskończoność nieba. Kwadrat, natomiast, symbolizował ograniczoną formę Ziemi, a jego cztery kąty wyznaczały kierunki niebieskie. Wymiary kaplicy odzwierciedlają biblijne rozmiary niebiańskiego Jeruzalem: długość, szerokość i wysokość są sobie równe. Katedra przez blisko 6 stuleci (936–1531) była miejscem koronacji 30 władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie katedra jest centrum religijnym i miejscem wielu pielgrzymek z racji spoczywających tu szczątków Karola Wielkiego.

Zapisane
28 Kwiecień, 2021, godz.15:59:04
Odpowiedź #1

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Zapisane
28 Kwiecień, 2021, godz.16:21:13
Odpowiedź #2

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Zapisane
28 Kwiecień, 2021, godz.19:45:42
Odpowiedź #3

August von Hohenzollern

  • Jego Cesarska Mość
  • Wiadomości: 2413
    • Zobacz profil
Zapisane
09 Maj, 2021, godz.19:09:20
Odpowiedź #4

Gagik Bagratuni

  • Zmarły
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
5. Niedziela po Wielkanocy (Rogate - Proście)


Dziś pierwszą celebrację w Akwizgrańskiej katedrze sprawował nowy duszpasterz mieszkańców Cesarstwa. Licznie zebrani wierni wysłuchali z uwagą kazania, w którym - nawiązując do liturgii słowa - przypomniano, iż naszym zadaniem jest miłość Boga, który pierwszy nas umiłował, wpierw powołując nas do istnienia, później zaś posyłając Swego Syna. Czymże jednak jest deklarowana miłość Najwyższego bez spełnienia Jego przykazań? Czy możemy powiedzieć: "Kocham Cię, Jezu, ale nienawidzę Twej nauki"? Jeśli będziemy zachowywać Jego przykazania, dopiero wtedy będziemy trwali w Jego miłości, a wówczas o cokolwiek poprosimy, otrzymamy, gdyż nie poprosimy o nic sprzecznego z wolą Bożą.
o. Gagik Bagratuni

Գագիկ Բագրատունի
Zapisane
13 Maj, 2021, godz.19:45:14
Odpowiedź #5

Gagik Bagratuni

  • Zmarły
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Wniebowstąpienie Pańskie


Czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu przypada Wniebowstąpienie. Z tej okazji celebrowano liturgię w starym nadreńskim sanktuarium. W homilii duszpasterz przypomniał o obowiązku posłuszeństwa tym, którym władzę nad nami Chrystus powierzył - Kościołowi i Cesarzowi, oraz wyjaśnił, dlaczego nasz Zbawiciel powrócił do nieba po swoim zmartwychwstaniu: 1. Aby odebrać należną mu chwałę; 2. Aby nieustannie wstawiać się u Ojca za nami; 3. Aby wskazać nam drogę i przypomnieć, że naszym powołaniem jest nie tylko szczęście na ziemi, ale przede wszystkim przebywanie z Bogiem w niebie. Żyjmy więc tak, aby móc się tam dostać, co umożliwi nam otrzymana od Stwórcy przez Jego Niepokalaną Matkę łaska.
o. Gagik Bagratuni

Գագիկ Բագրատունի
Zapisane
16 Maj, 2021, godz.15:09:25
Odpowiedź #6

Gagik Bagratuni

  • Zmarły
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Dominica post Ascensionem


Dziś, w niedzielę po Wniebowstąpieniu, również została odprawiona celebracja w katedrze. Uczestnictwo w niedzielnej liturgii w tej świątyni stało się już zwyczajem wielu mieszkańców miasta. W związku z tym duchowny zaproponował przekształcenie nieformalnego duszpasterstwa w placówkę Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, do którego sam należy.
o. Gagik Bagratuni

Գագիկ Բագրատունի
Zapisane
30 Maj, 2021, godz.22:58:50
Odpowiedź #7

Gagik Bagratuni

  • Zmarły
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Dominica Sanctissimæ Trinitatis


Niedziela Trójcy Przenajświętszej była kolejną, w którą odbyła się celebracja w akwizgrańskiej katedrze. Celebrans w prostych słowach przypomniał zawarte w Piśmie Świętym jej obrazy i zachęcił do zagłębienia się w Tajemnicę, której żaden ludzki umysł nie jest w stanie przeniknąć, ale która zostanie Nam objawiona w życiu wiecznym. Żyjmy tak, aby móc go dostąpić i na wieki oglądać Ojca, Syna i Ducha Świętego - Jedynego Boga.
o. Gagik Bagratuni

Գագիկ Բագրատունի
Zapisane
06 Czerwiec, 2021, godz.21:42:35
Odpowiedź #8

Gagik Bagratuni

  • Zmarły
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Missa pro Rege


Dómine salvum fac Regem: et exáudi nos in die quá invocavérimus te. Quoniam Rex sperat in Domino: et in misericordia Altissimi non comovébitur.
Glória Patri, et Fílio, et Spirítui Sancto. Sicut erat in princípio, et nunc et semper et in sǽcula sæculórum.
Dómine salvum fac Regem: et exáudi nos in die quá invocavérimus te. Quoniam Rex sperat in Domino: et in misericordia Altissimi non comovébitur. Glória Patri. Dómine


Cytuj
Umiłowani bracia i siostry!

"VNCTIO TAM REGVM QVAM VIRTVS MISTICA VATVM OMNIBVS INDVTIS XP(ISTV)M SVNT SIGNA SALVTIS" - "Tak królów namaszczenie, jak proroków moc mistyczna / Dla tych, co przybrali szatę Chrystusa, znakami są zbawienia". Takie słowa umieszczono na starym kielichu znajdującym się w pewnym klasztorze na wschodzie Królestwa. Radujemy się dziś z koronacji króla Prus Augusta, w intencji którego sprawuję tą liturgię. Ma ona dla nas znaczenie nie tylko z powodu przynależności do Królestwa Prus, ale i z powodu przynależności do Królestwa Chrystusa. Bowiem doczesne panowanie królów ziemskich jest dla nas znakiem wiecznego panowania Króla królów - Chrystusa, a ich namaszczenie przypomina nam o Mesjaszu, które to słowo oznacza "namaszczony". Władza króla pochodzi bezpośrednio od Boga, którego obrazem i reprezentantem jest dla poddanych. "Monarcha ma obowiązek naśladować Chrystusa w umiłowaniu sprawiedliwości, gdyż to właśnie w tym celu Bóg Ojciec namaścił monarchę na wzór Swego Syna, którego namaścił był przed wszystkimi wiekami" - uczy nas Pontyfikał Rzymsko-Germański. Mówi się, że król jest niejako "osobą podwójną", bowiem poprzez namaszczenie Duch Święty do jego przyrodzonej natury dodaje pochodzącą z łaski naturę królewską. Dlatego winniśmy mu posłuszeństwo tak ścisłe, jak samemu Chrystusowi; jedynie wtedy, gdy nakaz królewski sprzeczny jest z Bożym prawem, nie mamy obowiązku go wypełniać.

 Jednak mesjańska misja Chrystusa to nie tylko władza i panowanie. To także uniżenie się i krzyż. Sługa nie jest większy od swego pana, zatem i w każdym królowaniu krzyż musi mieć swoje miejsce. Przeznaczeniem i powołaniem króla jest trudzić się i cierpieć dla swego ludu; musi on zaprzeć się siebie, wyrzec się swego prywatnego życia, upodobań i preferencji i wszystko podporządkować dobru powierzonych mu ludzi. Zaś nawyższym dobrem, jakiego mogą oni dostąpić, jest życie wieczne. "„Zadaniem władzy świeckiej jest dbać o zbawienie duszy” czytamy na forum najstarszej polskiej mikronacji - Królestwa Dreamlandu. Do tego wzniosłego zadania został powołany również August, król Pruski. Niechaj Król królów udzieli mu wszelkich koniecznych do jego wypełnienia łask: niech będzie zwycięski jak Dawid, mądry jak Salomon, pracowity jak Ezechiasz, pobożny jak Jozjasz. Niech będzie wielki jak Konstantyn, nieugięty jak Henryk, święty jak Ludwik. Niech zawsze uznaje zwierzchność Tego, którego panowanie wiecznym panowaniem i który osądzi niegdyś sędziów. Amen.

o. Gagik Bagratuni

Գագիկ Բագրատունի
Zapisane
06 Czerwiec, 2021, godz.22:14:11
Odpowiedź #9

Karl von Wettin

  • Król Saksonii
  • Wiadomości: 1051
    • Zobacz profil
Amen! Dziękuję Wielebnemu Ojcu za piękną liturgię i kazanie.
Karl August,
v G.G. König von Sachsen,
Großherzog von Sachsen-Weimar-Eisenach,
Herzog von Sachsen-Altenburg, Sachsen-Coburg-Gotha und Sachsen-Meiningen,
Fürst von Waldenburg
Markgraf von Oberlausitz, Landgraf von Thüringen
Zapisane
13 Czerwiec, 2021, godz.21:39:51
Odpowiedź #10

Gagik Bagratuni

  • Zmarły
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Dominica III Post Pentecosten


Liturgia w III niedzielę po Pięćdziesiątnicy nie miała tak uroczystego charakteru, jak poprzednie celebracje w akwizgrańskiej katedrze. Wiernych również nie było zbyt wielu, na co wpływ miały niedawne sakra i ingres nowego arcybiskupa Kolonii. W kazaniu o. Gagik mówił o Najświętszym Sercu Pana Jezusa i zachęcał do propagowania jego kultu szczególnie nowych katolickich władców: królów Bawarii i Saksonii.
o. Gagik Bagratuni

Գագիկ Բագրատունի
Zapisane

 


22 Grudzień, 2024, godz.17:14:25 Top
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
corleone rzeczypospolitakarwencka2024 st-fu forumfotograficzne sawanna