Go Bottom
  • Witaj Gość

Autor Wątek: Majątek Ziemski Pasłek  (Przeczytany 2274 razy)

22 Kwiecień, 2021, godz.11:32:09

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Majątek Ziemski Pasłęk

Majętność nadana Georgowi Karolowi von Schaferowi przez Jego Wysokość Regenta August von Hohenzollern dekretem z dnia 16 kwietnia 1871 roku.


Zamek w Pasłęku
Zapisane
22 Kwiecień, 2021, godz.11:44:06
Odpowiedź #1

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Zamek Holland w Pasłęku

Zamek powstał na miejscu wcześniejszej krzyżackiej strażnicy drewniano-ziemnej (istniejącej od około 1267 do 1320 roku). Obiekt murowany wzniesiono w latach 1320-1339, jako siedzibę prokuratora podległego komturowi w Elblągu. Po zburzeniu zamku w Elblągu w 1454 roku został siedzibą komtura i konwentu. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej (1454-1466) ustanowiono tutaj komturstwo (w latach 1466-1501). Podczas wojen polsko-krzyżackich w XV i początkach XVI wieku zamek kilkakrotnie zdobywany był przez wojska polskie, a następnie ponownie obsadzany był załogą krzyżacką. Po sekularyzacji Prus w 1525 roku stał się własnością księcia Albrechta Hohenzollerna, który polecił zamek odbudować i rozbudować, po niszczeniach z 1541 roku i pożarze z 1543 roku. Restauracja zamku trwała do 1586 roku, a pracami kierował architekt księcia Krzysztof Römer z Królewca (być może w tym okresie podniesiono poziom dziedzińca i międzymurza o 3 metry). W XVII wieku zmodernizowano system obrony zamku, dodając nowoczesne fortyfikacje bastionowe. Zamek był jednak niszczony w trakcie kolejnych wojen szwedzkich i napoleońskich toczonych w XVII i XIII wieku. Na przełomie XIX wieku został gruntownie przebudowany. Decyzją Jego Wysokości August von Hohenzollern w roku 1871 trafił w ręce Georga von Schafera.

Zapisane
22 Kwiecień, 2021, godz.12:15:22
Odpowiedź #2

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Opis zamku

Zamek został założony na skraju wzgórza. Od północy i wschodu chroniły go strome zbocza, od południa i zachodu przekopano szeroką suchą fosę. Warownia, murowana z cegły na kamiennych fundamentach, składała się z zamku głównego i przedzamcza. Zamek główny stanowiło na początku północne, trzykondygnacyjne skrzydło mieszkalne bez piwnic, wzniesione na rzucie prostokąta (o wymiarach 50,60 x 11,65 m), wraz z okrągłą, czterokondygnacyjną wieżą obronną ze strzelnicami, w narożu północno-wschodnim. Później dobudowano skrzydło wschodnie z krużgankiem. Na piętrze obydwu skrzydeł znajdowały się pomieszczenia przewidziane regułą zakonną: kaplica, kapitularz, refektarz, dormitorium braci, mieszkanie prokuratora i później komtura. Były tam także izby gościnne. Na parterze i w piwnicach (skrzydła wschodniego) ulokowana była kuchnia, piekarnia, składy żywności, browar, pomieszczenia gospodarcze. W wieży usytuowano zbrojownię i prochownię. Na trzeciej kondygnacji umieszczono spichlerze ze strzelnicami. Czworoboczny dziedziniec ze studnią zamykały mury kurtynowe od strony zachodniej i południowej. Wjazd na zamek prowadził od strony miasta przez nieduże przedzamcze i bramę w murze. Przedzamcze było usytuowane od południa między zamkiem i miastem. Posiadało własne fortyfikacje. Znajdowały się tutaj zapewne zabudowania gospodarcze (stajnie, warsztaty itd.) i mieszkalne służby. Do zamku należał również teren podmiejski, tzw. Wola Zamkowa, na której funkcjonował młyn, folwark, ogrody, cegielnia. Do 1586 roku dobudowano nowe, trzecie skrzydło (zachodnie) i drugą okrągłą wieżę w narożu północno--zachodnim, czterokondygnacyjną. Na początku XVII wieku w trzech narożach zamku wybudowano ziemne bastiony (oprócz południowo-wschodniego). Obecnie, po przebudowie wygląd zamku przypomina stan z XVI wieku. Składa się z najstarszego skrzydła północnego oraz dwóch bocznych z okrągłymi basztami. Prostokątny dziedziniec został otwarty. Dawny układ wnętrz zachowany jest jedynie w części piwnicznej (dawne przyziemie – przed podniesieniem poziomu dziedzińca), gdzie są pomieszczenia o sklepieniach kolebkowych i krzyżowych. Pozostałe pomieszczenia przystosowano do wymogów rezydencji pałacowych.


Zapisane
30 Kwiecień, 2021, godz.11:08:45
Odpowiedź #3

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil


Ziemi ornej : 70 ha.

6          9
Zapisane
21 Październik, 2021, godz.08:50:28
Odpowiedź #4

Georg von Schafer Wittelsbach

  • Król Bawarii
  • Wiadomości: 284
    • Zobacz profil
Zamek i folwark został sprzedany przez Georga von Schafera Wittelsbacha w roku 1876 za kwotę 91 000 marek.
Zapisane

 


07 Styczeń, 2025, godz.15:30:55 Top
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
elitserienspeedway virtual-life corleone forumfotograficzne pikarika