CESARSTWO zostało przeniesione adres : http://www.cesarstwoniemieckie.eu
KRAJE CESARSTWA => Królestwo Prus => Prywatne Włości i Majatki Ziemskie => Wątek zaczęty przez: Karl von Wettin w 18 Lipiec, 2021, godz.23:28:18
-
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Germaniawerft.jpg)
Firma została założona w 1867 roku przez Lloyda Fostera , jako Norddeutsche Schiffbau-Gesellschaft , w miejscowości Gaarden , niedaleko Kilonii. Do czasu upadku państwa stocznia ukończyła kilka cywilnych jachtów i frachtowców. Po przejęciu przez odrodzone cesarstwo kompleks został poddany rozbudowie, a w 1873 wydzierżawiony Królestwu Saksonii. W przyszłości ma się stać ważnym ogniwem budowy floty wojennej
-
W stoczni odbyło się wodowanie dwóch równolegle budowanych kontrtorpedowców opracowanej przez kilońskich inżynierów klasy Sachsen. Narazie jednostkom brakuje uzbrojenia i większości wyposażenia, ale docelowo mają posiadać dwie armaty kalibru 88 mm i trzy wyrzutnie torped kalibru 450 mm oraz mieścić 84 marynarzy załogi. Do dowództwa marynarki wysłano zapytanie o nazwę.
-
Uprzejmie informuję, że numery przewidziane dla kontrtorpedowców serii V to
2, 3, 4, 5, 6, 25, 26, 149, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 160, 161, 162, 163, 164, 186, 188, 189, 190, 191
W tej chwili wszystkie są wolne i do dyspozycji stoczni. Proponuję nadawanie numerów po kolei.
-
Tak zrobię
-
Jeżeli fabryki Saksonii są w stanie wyprodukować wyposażenie do kontrtorpedowców, to proponuję, żeby to zrobiły.
Całe okręty będą produkcji Królestwa
-
Około dwa miesiące później w pełni uzbrojone i wyposażone okręty rozpoczęły próby morskie aby sprawdzić zachowanie okrętu w czasie manewrów i na fali oraz sprawność uzbrojenia. Niszczyciel V-3 miał problemy z zasilaniem steru, ale w ciągu dwóch dni ostatnie awarie zostały usunięte i okręty były gotowe do rozpoczęcia służby. W tym samym czasie zwodowano dwie kolejne jednostki.
-
Budowa przeciągnęła się nieco z powodu wykrycia nieszczelności kadłuba i grodzi w obu jednostkach. Dopiero po dwóch miesiącach gotowe niszczyciele V-4 i V-5 mogły rozpocząć próby. W międzyczasie ukończono trzecią linię produkcyjną na której rozpoczęto budowę przyszłego okrętu SMS V-6. Pracom osobiście przyglądał się król Karol.
-
Trzeci i czwarty okręt serii przekazano w ręce wojskowych. Przekazanie V-6 zaplanowane jest na połowę marca bieżącego roku z powodu opóźnień w dostawie zaopatrzenia. Budowane są trzy kolejne jednostki
-
Zgodnie z planem do floty dołączył SMS V-6. Trwają testy morskie V-25 ,V-26 i V-149 oraz budowa kolejnej trójki niszczycieli
-
Trzy nieszczyciele przekazano w ręce przedstawicieli Kaiserliche Kriegsmarine. V-151, 152 i 153 przechodzą testy morskie. Jedynie na V-152 wykryto problemy z celnością wyrzutni torped. Trwa montarz uzbrojenia i wyposarzenia na kolejnych trzech kontrtorpedowcach i budowa kolejnych trzech.
-
Na kolejnych sześciu niszczycielach powiewa już Kriegsflage. Jednostki o numerach 157 ,158 i 160 kończą testy. Następne są wyposażane a jeszcze kolejne budowane.
-
Jednostki do numeru 188 oddano już zleceniodawcy czyli Kriegsmarine. Opóźniła się budowa ostatnich trzech jednostek z serii z powodu uszkodzeń stanowisk produkcyjnych. Na chwilę obecną jest gotowy jedynie V-190. Który przechodzi testy.
-
Jako że ostatnie jednostki serii V przechodzą testy to zapytuję co mam wytwarzać dalej.
-
Rząd Jego Cesarskiej Mości pragnie zamówić 25 kontrtorpedowców typu G
-
Zgodnie z zamówieniem stocznia rozpoczęła budowę testowej jednostki nowej typu G. Jednostki mają być niewiele większe i z podobnym zanurzeniem do serii V. Za to mają być szybsze dzięki mocniejszym silnikom i lepiej uzbrojone-z dodatkową wyrzutnią torped.
-
Cesarz osobiście przyjechał zobaczyć jak idą postępy w budowie.
Z zainteresowaniem zwiedził stocznie i wypił herbatę z dyrekcją zakładu.
-
Zmotywowani wizytą Najjaśniejszego Pana robotnicy ukończyli niszczyciel kilka dni szybciej niż planowała dyrekcja stoczni. Kolejnych kilka dni zajęło pełne wyposażenie jednostki w silniki i sprzęt.
-
Na próbach prototypu zjawił się król Karol ubrany w mundur Linienschiffskapitana. Niestety próby nie przebiegły całkowicie pomyślnie. Zamiast planowanych 35 węzłów załoga wycisnęła z maszyn tylko 32 węzły, ale to niewielka różnica. Gorszym problemem była chybotliwość jednostki znacznie utrudniająca celowanie. Po niezbędnych przeróbkach konstrukcyjnych projektu ruszyła nowa budowa.
-
Nowy niszczyciel nie posiadał wad poprzednika, a ponadto był nieznacznie szybszy, więc jako taki mógł rozpocząć służbę w Kaiserliche Marine. W momencie przekazania go władzom wojskowym w stoczni powstawały trzy kolejne.
-
Na uroczystość przekazanie nowych niszczycieli przybył Cesarz. Jeden z kontrtorpedowców zwiedził, a potem przez dwie godziny pływał na nim.
-
Trzy jednostki klasy G zostały ukończone i rozpoczęły próby morskie.
-
Potrzebuje numery jednostek
-
Pierwsza jednostka została przekazana v-miesiąc temu. Teraz ukończono i przekazano drugą, trzecią i czwartą jednostkę serii.
-
Wybudowane jednostki numer 5, 6 i 7 zostały uzbrojone i rozpoczęły próby morskie. Po jednym dziale na "szóstce" i "siódemce" ma obniżoną celność. W jednym przypadku lufa została źle wykonana, w drugim zawiódł celownik.
-
G-5 G-6 i G-7 na ponownych testach spisywały się bez zarzutu więc powędrowały w ręce cesarskich marynarzy. Niszczyciele o numerach G-8,G-9 i G-10 ukończyły swoje próby bezpośrednio po zakończeniu procesu wyposażania. W wyniku nieszczęśliwego wypadku jeden z suchych doków uległ uszkodzeniu więc obecnie w budowie są jedynie dwa kontrtorpedowce.
-
Z powodu rozwiązania umowy z dostawcami surowców mimo naprawienia doków opóźniły się prace nad niszczycielami o numerach od 12-14. Po podpisaniu nowych umów budowa mogła być kontynuowana. Na początku lipca oficerowie marynarki odebrali jednostki a trzy kolejne były właśnie uzbrajane
-
Do marynarki wcielono piętnastą, szesnastą i siedemnastą jednostkę serii. Rozpoczęto więc budowę kolejnych niszczycieli. Już i tak szybkie tępo prac od początku działalności na zlecenie Kriegsmarine na skutek opóźnień pod naciskiem dyrekcji uległo przyspieszeniu. Wtedy w robotnikach coś pękło. Zorganizowali się i zagrozili strajkiem. Dyrektor stoczni zbagatelizował groźby i kazał wracać do pracy. Jeszcze przez jeden dzień stoczniowcy pracowali w miarę sumiennie. Na drugi dzień stawili się do pracy ale po zajęciu stanowisk nie podjęli wykonywania swoich obowiązków. Poinformowany o wszystkim wściekły dyrektor wyszedł do nich i obiecał im zwolnienia jeśli nie będą kontynuować budowy kontrtorpedowców. Strajk trwał nadal. Zarządca chciał wezwać żandarmów ale zgodnie z instrukcjami potrzebna była zgoda króla po konsultacjach z ministrem skarbu. Król zgody nie udzielił. Zjawił się w stoczni dzień później. Wysłuchał robotników i po namyśle przyznał im rację. Zmniejszono wymiar godzin pracy. Nie na tyle na ile liczyli strajkujący ale za to podwyższono stawki. Praca wróciła do normy. Do końca roku seria była na ukończeniu. W budowie były niszczyciele numer 23,24 i 25 ukończone w styczniu 1877 roku.
-
Po informacji o strajku i porozumieniu z Królem Saksonii, Cesarz odwiedził stocznię
-
Skoro już za niedługo oddamy ostatnie niszczyciele, to jakie następne zamówienia?
-
Zostają pancerniki
-
Mogą być jednostki klasy Brunszwik?
-
Oczywiście
-
Po niezbędnych pracach projektowych wreszcie w Kolonii nadszedł wielki dzień. Początek budowy największego jak dotąd okrętu Kriegsmarine. Na miejsce przybyło wielu znamienitych gości, w tym sam cesarz, król Saksonii i oficerowie marynarki wojennej. Monarchowie w swoich przemówieniach podkreślili że oto zaczyna się nowy etap w historii morskiej Niemiec kiedy to wzrasta bezpieczeństwo morza i potęga oraz cesarstwa. Dodali też że siły morskie będą cały czas rozwijane dla dobra państwa i narodu niemieckiego.
Następnie cesarz i król wspólnie złączyli pierwsze nity w kadłubie kolosa. Uroczystość zakończył bankiet w siedzibie dyrekcji stoczni.
-
Na koniec Cesarz August I dekorował Króla Saksonii orderem Czerwonego Orła za wybitne zasługi w tworzeniu Marynarki Wojennej Cesarstwa Niemieckiego
-
Für Gott, Kaiser und Deutschland.
-
W miesiąc udało się ukończyć szkielet i poszycie kadłuba a więc stoczniowcy przystąpili do wstawiania grodzi by następnie wykonać pokład.
-
D poziomu pokładu wszystko zostało wykonane i w większości już wyposażone. Kolejny etap praco będzie polegał na wybudowaniu nadbudówek i przygotowaniu stanowisk pod zamontowanie broni i wyposażenia.
-
To najtrudniejsza część prac, bo trzeba cały czas mieć na uwadze wyważenie okrętu
-
Dwa miesiące potrwały prace nad ukończeniem kadłuba pancernika. Dziesiątego października 1877 roku wreszcie opuszczono uroczyście jednostkę na wodę i zacumowano go przy nabrzeży stoczni.
Po upewnieniu się że zachowuje się ona właściwie na wodzie rozpoczęto prace wyposażeniowe.
-
Prace wyposażeniowe gromadziły zawsze spory tłum gapiów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się montaż wież artylerii głównej kalibru 280 milimetrów.. Gdy cały sprzęt był już na miejscu pancernik rozpoczął próby morskie które dzięki staranności stoczniowców zakończyły się w styczniu 1878 roku. Pancernik jest gotowy do przekazania flocie.
Czy otrzymuję zamówienie na kolejną jednostkę?
-
Najjaśniejszy Panie?
-
Oczywiście, że tak.
Czy Królestwo Saksonii otrzymało pieniądze za wszystkie wyprodukowane jednostki ?
Jeśli nie proszę pobrać pieniądze
-
Wszystkie należności zostały uregulowane.
-
Zgodnie z zamówieniem tydzień później położono stępkę pod kolejny pancernik, bliźniaczą jednostkę do właśnie ukończonej. Nie odbyła się już większa uroczystość. Obecni byli jedynie oficerowie marynarki oraz przedstawiciel rządu królewskiego. Prace ruszyły. Planowo mają pochłonąć wszystkie siły przerobowe stoczni w najbliższym roku.
-
Kolejny kolos stanął przy kilońskim nabrzeżu. Z tej okazji również odbyła się niewielka uroczystość. Zaraz potem prace ruszyły dalej.
-
Zgodnie z planem w maju 1878 roku zakończono szkielet i poszycie kadłuba. Rozpoczęto montowanie pokładu.
-
Zakończono montowanie pokładu i nadbudówek oraz dokonano uroczystego wodowania pancernika. Obecnie trwają prace nad montażem uzbrojenia.
-
Uzbrojenie zamontowano. Obecnie trwają próby morskie.
-
Bardzo się cieszę, bez floty nasze kolonie szybko padną
-
Może teraz powinienem zbudować awiza przystosowane do służby kolonialnej?
-
Dobrze, ale krążowniki i niszczyciele tam też będą musiały przebywać.
-
Nie twierdzę że nie, ale takie niewielkie okręty patrolowo-łącznikowe o niewielkim zanurzeniu bardzo się przydadzą na nieznanych wodach kolonii.
-
Ma rację Wasza Królewska Mość
-
Okręt bez zarzutu przeszedł próby i oczekuje na odebranie.
-
W stoczni rozpoczęto budowę kolejnego pancernika-SMS "Stuttgart". W związku z napiętym terminem zamówienia stoczniowcy pracowali prawie na granicy sił.
-
Mając wcześniej przygotowane i dostarczone wyposażenie stoczniowcy mogli prędko przystąpić do jego umieszczania na kadłubie. Ten etap prac ma zakończyć się do 20 kwietnia. Na początku maja dyrekcja stoczni planuje przekazanie pancernika marynarce.
-
Do pracy stoczni zostali skierowani więźniowie z małymi wyrokami. Pracują jako niewykwalifikowane siła robocza
-
Dzięki dodatkowym rękom do pracy pancernik już na początku miesiąca mógł pomyślnie przeszedł testy i teraz czeka na odbiór przedstawicieli Kriegsmarine.
-
(https://deutsche-schutzgebiete.de/wordpress/wp-content/uploads/2019/08/SMS_Schlesien_500.jpg)
Po krótkich, ale intensywnych testach pancernik został przyjęty do służby i otrzymał imię SMS SCHLIESEN
-
Jakie kolejne zamówienie?
-
Powinniśmy skończyć produkcję tych pancernikow
-
Ile jednostek jeszcze mam wykonać?
-
Powinno być 8 okrętów : PREUSSEN, SCHLIESEN, HESSEN, LOTHRINGEN, HANNOVER, SCHLESWIG-HOLSTEIN, POMMERN, DEUTSCHLAND
-
SCHLIESEN już pływa więc rozumiem że do wykonania zostało 7 sztuk.
-
Tak jest
-
Zgodnie z ustaleniami z Berlinem po krótkim okresie urlopów stoczniowcy zabrali się do takiej samej pracy jak przez ostanie dwa lata-ruszyła budowa czwartego z pancerników nazwanego "Preussen".
-
Wszystkie stocznie zostały zobligowane do współpracy z Królem Saksonii
-
Pancernik stojący obecnie przy nabrzeżu otrzymał dostarczone ze Szczecina wyposażenie. Wkrótce rozpocznie się montowanie uzbrojenia.
-
Pancernik pod koniec roku przechodził testy na których wykryto awarię dwóch wież artylerii głównej. Obecnie trwa naprawa.
-
Z opóźnieniami pancernik został przekazany dowództwu floty wojennej cesarstwa.
-
Na skutek pożaru który strawił większość budynków stocznia nie działała przez prawie dwa lata. Po odbudowie dzięki funduszom rządu Saksonii i zawarciu nowych umów z dostawcami surowców, gdzie na szczęście część byłą dostępna w ramach państw saskich jak na przykład miedź z Ilmenau w Saksonii Weimar-Eisenach, ruszyła wreszcie budowa piątego pancernika z serii o nazwie Hessen. Uroczystego otwarcia budowy dokonał sam król który niezwłocznie po zakończeniu uroczystości udał się do Berlina.
-
Budowa pancernika postępuje. Stoczniowcy są bliscy ukończenia kadłuba.
-
To bardzo dobra wiadomość
-
W uroczystości wodowania wziął udział król w towarzystwie ministra skarbu. W przemówieniu wyraził nadzieję że odbudowana stocznia teraz już bez ustanku będzie przyczyniać się do wzrostu siły Rzeszy.
-
Brawo.
Mam pytanie, czy jest możliwość aby złożyć zamówienie w stoczni?
-
Stocznia jest zgodne z dekretem cesarskim w mojej dyspozycji więc jest taka możliwość.
-
To będzie konkretne zamówienie, albowiem obecnie szykuję z Badenii ekspedycję do Kamerunu, w celu jego przyszłego przyjęcia pod protekcję Cesarstwa Niemieckiego.
Chciałbym zamówić kanonierkę SMS Möwe (https://de.wikipedia.org/wiki/SMS_Möwe_(1879)), korwetę SMS Luiza (https://de.wikipedia.org/wiki/SMS_Olga) korwetę SMS Bismarck (https://de.wikipedia.org/wiki/SMS_Bismarck) oraz pancerną korwetę SMS Baden (https://de.wikipedia.org/wiki/SMS_Baden_(1880)).
Bardzo proszę o wycenę ile będzie to kosztowało, a odpowiednie fundusze, zostaną wam dane na budowę. :)
-
Nie wiem czy zamawianie okrętów wojennych we własnym zakresie jest zgodne z prawem.. Poczekajmy na zdanie Jego Cesarskiej Mości.
-
Ale na co ?
Okręty budowane są tylko na zamówienie Cesarstwa.
Natomiast Jacht, statek nie ma problemu.
-
Nie wiem czy zamawianie okrętów wojennych we własnym zakresie jest zgodne z prawem.. Poczekajmy na zdanie Jego Cesarskiej Mości.
Ale na co ?
Okręty budowane są tylko na zamówienie Cesarstwa.
Natomiast Jacht, statek nie ma problemu.
Wasza Cesarska Mość, Wasza Królewska Mość, okręty te stałyby się częścią wojsk kolonialnych, Schutztruppe für Kamerun.
-
Marynarka wojenna może wydzielić siły do koloni, ale nie tworzyć oddzielnej floty
-
Proszę wybaczyć, nie wiem czy w dobrym miejscu robię wpis.
Chciałbym zamówić 100 mieczy, 100 hełmów i 100 kolczug.
Ile kosztowałoby te zamówienie ?
-
Stocznia raczej nie wyprodukuje takiego uzbrojenia ...
-
Marynarka wojenna może wydzielić siły do koloni, ale nie tworzyć oddzielnej floty
Aby nie uszczuplać floty cesarstwa, można dobudować nowe statki, które będą cesarskimi i służyć będą w koloniach.
-
Popieram.
-
Statki tak, okręty odtwarzamy jakie były. Uwierzcie że to olbrzymia flota
-
Proszę o poradę, do kogo mam się zgłosić ?
-
Zakon na chwilę obecną stać na zbudowanie własnej fabryki.
-
Statki tak, okręty odtwarzamy jakie były. Uwierzcie że to olbrzymia flota
Te okręty były. Dałem linki do nich. Trzeba je odtworzyć i potem włączyć w skład tych wojsk kolonialnych.
-
JCM zdecydował że ws. marynarki wojennej wyprzedzimy swoje czasy więc budujemy marynarkę z czasów sprzed pierwszej wojny światowej.
-
Ukończono kadłub i nadbudówki wraz z ich opancerzeniem. Wprawiono również wyrzutnie torped. Po latach montaż ogromnych dział kalibru 280 i 170 mm znów zebrał duży tłum gapiów. Wśród nich przeważały raczej osoby w młodym wieku. Niestety nie wszystkich przyciągnęła tu budowa. Znaleźli się także zwykli złodziejaszkowie. Na szczęście bardzo szybko dwóch z nich wpadło w ręce Królewskiej Pruskiej Żandarmerii. Co najmniej jeden wymknął się znanymi tylko sobie portowymi skrótami
-
Książę Baden
Oddam do Waszej dyspozycji jedna stocznie. Proszę budować statki
-
I jak tam odtwarzanie tych statków dla sił do Kamerunu?
-
Książę Baden
Oddam do Waszej dyspozycji jedna stocznie. Proszę budować statki
Emmm... Z tych między innymi względów w końcu do roboty się nie zabrałem. ???
-
Wasza Królewska Mość przecież stocznia Saksoni buduje okręty, a nie statki
-
Książę Baden
Oddam do Waszej dyspozycji jedna stocznie. Proszę budować statki
Emmm... Z tych między innymi względów w końcu do roboty się nie zabrałem. ???
Wasza Królewska Mość przecież stocznia Saksoni buduje okręty, a nie statki
Jeśli o mnie chodzi, to Badenia mogłaby mieć wpływy w Bremenhaven. To nadmorskie miasto byłoby idealne jeśli chodzi o budowę statków, okrętów oraz jako magazyn, kompani handlowej. Niedługo Badenia oficjalnie zainwestuje i zakupi tam port/magazyn/faktorie handlową.
-
Gotowy pancernik przechodzi testy na Bałtyku. Pierwsze próby sterowności wypadły bardzo dobrze.
-
To dobre wiadomości
-
Artyleria działa sprawnie i celnie, ale torpedy wymagają pewnych korekt w celu poprawienia celności i szybkości ładowania. W związku z tym że wyrzutnie znajdują się pod wodą Hessen wrócił do suchego doku.
-
Dzień 26 grudnia na trwale zapisze się w historii stoczni. Opuścił ją pierwszy od trzech lat ukończony okręt-pancernik S.M.S. Hessen. W uroczystości wziął udział król oraz przedstawiciele Kiregsmarine.
-
Po zakończeniu pracy nad pancernikiem pracownicy otrzymali kilka dni wolnego, ale już trzeciego stycznia wrócili do pracy i rozpoczęli budowę kolejnej jednostki-pancernika który nie otrzymał narazie jeszcze nazwy.
-
W Kilonii odbyło się uroczystość położenia stępki. Król reprezentował na niej minister skarbu.
-
Obecnie w stoczni kończą się prace przy montażu nadbudówek. Niedługo odbędzie się wodowanie.
-
Wodowany pancernik jest obecnie uzbrajany Na nieszczęście jedynym wartym odnotowania wydarzeniem jest wypadek. W czasie montażu jednej z wież artylerii głównej na dźwigu pękła lina i ogromna góra żelaza spoczęła na dnie basenu stoczni. Niestety. Po wymianie okazało się z lina jest zbyt krótka, aczkolwiek bardzo niewiele aby ponownie podnieść wieżę. Musiano skorzystać z usług nurków którzy podłożyli pod nią drewniane belki. Koleje prace przebiegły bez zakłóceń.
-
Do połowy roku udało się pełni uzbroić i wyposażyć pancernik. Pierwsze testy uzbrojenia wypadły nomen-omen celująco. Zarówno działa jak i wyrzutnie torped są celne, śmiercionośne i bezbłędne.
-
Na testy pancernika niespodziewanie przybył Cesarz. Interesował się wszystkim, ale starał się nie przeszkadzać.
-
Cesarza zaproszono na pokład. Mógł przejść się po całym okręcie. Załoganci chętnie demonstrowali działanie wszystkich przyrządów.
-
Okręt jest gotów do przejęcia przez Marynarkę.
-
Dziękuję za informację, na początku nowego roku zajmę się tym.
-
Więc zgodnie z zamówieniem rozpocznę kolejną budowę. Jeśli dobrze pamiętam do zakończenia zamówionej serii 8 pancerników brakuje trzech.
-
Praca w stoczni stała się monotonna. Tak jak przez ostanie lata pracownicy zabrali się do spawania i nitowania kadłuba kolejnego pancernika.
-
Po po trzech miesiącach prac stoczniowcy ukończyli kadłub więc odbyła się uroczystość wodowania w której wziął udział honorowy komandor floty-król Karol.
-
Trwa montaż nadbudówek, układów sterowniczych oraz innego sprzętu niebojowego. W międzyczasie dyrekcja zakładu zawarła korzystniejszy od poprzedniego kontrakt na dostawę celowników do uzbrojenia. Nowym producentem będzie fabryka Zeissa z Jeny.
-
Po zakończeniu montażu wyposażenia przyszedł czas na umieszczenie uzbrojenia na pokładzie i pod nim. Tym razem stoczniowcy byli uważniejsi obyło się bez wypadku.
-
Z opóźnieniem pancernik opuścił stocznię i na morzu odbywa testy.
-
Naprawiony pancernik jest gotowy do odbioru przez cesarską marynarkę wojenną.
-
Dziś położono stępkę pod przedostatni pancernik zamówiony przez cesarską marynarkę wojenną. Rząd saski znów reprezentował król który przyjechał prosto z Altenburga. W przemówieniu wyraził radość że stocznia jednocześnie przyczynia się do wzrostu potęgi Kaiserliche Marine i zapewnia utrzymanie kilkuset kilończykom oraz cenne dochody rządowi królestwa.
-
Czy stocznia realizuje również zamówienia prywatne, cywilne ?
-
Cywilne tak. Pozwolę sobie też zauważyć, Kuzynie, że Bawaria także otrzymała od cesarza stocznię.
-
Cywilne tak. Pozwolę sobie też zauważyć, Kuzynie, że Bawaria także otrzymała od cesarza stocznię.
A można by poznać ofertę?
Sprawie bawarskiej stoczni przyjrzę się niedługo. ;D
-
Cywilne tak. Pozwolę sobie też zauważyć, Kuzynie, że Bawaria także otrzymała od cesarza stocznię.
A można by poznać ofertę?
Sprawie bawarskiej stoczni przyjrzę się niedługo. ;D
Myślę że było to zbędne ponieważ w tym i kolejnym roku cała stocznia będzie pracować nad pancernikami, a do tego czasu chyba ruszy stocznia bawarska. (sprawdziłem że mieści się ona w Hamburgu)
-
Cesarz odwiedził stocznie i złapał się za głowę że dwa pancerniki stoją, a on sam ich nie wcielił do służby
-
Dyrektor stoczni odpowiedział że to wina administracji Kriegsmarine ponieważ cesarz ma całe cesarstwo na głowie a to oni powinni zadbać o wcielenie pancerników
Tymczasem przedostatni kolos jest na wykończeniu. Stoczniowcy montują ostatnie uzbrojenie i wyposażenie.
-
Pancernik jest już gotowy. Zajętego organizacją wojsk ochotniczych króla na uroczystości przekazania, a także położenia stępki pod ostatnią jednostkę zastąpił minister do spraw współpracy
-
Trzy pancernik wyszły z portu i popłynęły na koncentrację sił Korpusu Ochotniczego
-
Powodzenia dla niezwyciężonej cesarskiej armady.! :)