CESARSTWO zostało przeniesione adres : http://www.cesarstwoniemieckie.eu
KRAJE CESARSTWA => Królestwo Saksonii => ★ Władze Królestwa => Wątek zaczęty przez: Karl von Wettin w 26 Marzec, 2022, godz.23:03:58
-
W czasie gdy w Departamencie Wojny odbywało się spotkanie już od kilku dni obradował rząd. Najważniejsze były dwa tematy posiedzenia.
Opracowano wniosek do króla o powolanie nowego ministerstwa wraz z założeniami organizacyjnymi Departament Spraw Federalnych ma pełnić rolę ministerstwa spraw zagranicznych, ale jedynie w obrębie cesarstwa. Trzy podstawowe biura planowanego departamentu obejmą trzy podstawowe pola działania organu: kontakty z rządem cesarskim, państwami w unii personalnej oraz pozostałymi krajami związkowymi.
Drugim omawianym tematem była wspólna propozycja ministrów skarbu i wojny aby zainwestować w fabrykę pana Heyma celem uczynienia z niej wydajnego producenta broni konkurencyjnego na rynku niemieckim. W celu omówienia szczegółów postanowiono zaprosić premiera Księstwa Altenburga.
-
Gdy król powrócił do Drezna na kolejnym posiedzeniu rządu podała propozycja aby król udał się w podróż do Afryki osobiście skontrolować stan powierzonej kolonii, odwiedzić żołnierzy i podjąć rozmowy z sojuszniczymi królami miejscowych. Król postanowił że najpierw odwiedzi też żołnierzy saskich w Lotaryngii, następnie weźmie udział w przekazaniu pancernika do floty i dopiero uda się do kolonii.
-
Po powrocie z Afryki król zwołał posiedzenie rządu na którym Minister Stanu zdał raport z funkcjonowania rządu prze okres pobytu króla w Togolandzie. Dalszy czas posiedzenia zdominował jeden z punktów raportu: rosnące niezadowolenie w kraju wywołane agitacją socjalistyczną. Wydatnie przyczyniły się do tego wypadki w kopalniach w Rudawach i w kilku fabrykach kiedy doszło do śmierci pracowników którzy z powodu choroby nie powinni byli pracować. Rząd rozpoczął obrady na temat zaradzenia tej sytuacji, co oczywiście odpowiednio nagłośniono.
-
Projekt gotowy do złożenia w parlamencie przewiduje
- powołanie gminnych kas chorych zajmujących się zabieraniem składek i wypłacaniem świadczeń
-ubezpieczenie obowiązkowo obejmie pracowników o dochodach niższych niż 2000 marek na rok.
- pozostali będą mogli odprowadzać składki fakultatywnie
-1/3 składek obowiązkowych odprowadza pracodawca
-świadczenia obejmują: chorobowe wysokości połowy pensji oraz refundację leczenia.
Przed rozpoczęciem prac w Landtagu pod obrady weszła kwestia wojska saskiego w Afryce, co wstrzymało beg inicjatywy. Posłowie w uchwale wezwali króla do wycofania korpusu ekspedycyjnego na co ten nie mógł się zgodzić bojąc się kolejnych niepokojów. Ostatecznie kiedy dotarły wieści o przysiędze dwóch batalionów kolonialnych gwardia konna otrzymała rozkaz powrotu.
-
Kiedy wreszcie król przedstawił zgromadzeniu projekt podzieliło się ono momentalnie na dwa obozy: deputowani wiejscy i niewielka część miejskich z izby niższej wraz z królewskimi stronnikami z izby wyższej poparli ustawę. Większość wyższej izby sprzeciwiła się obowiązkowi odprowadzania składek przez pracodawców z którego król nie chciał rezygnować mimo namów m.in. hrabiego von Solms-Wildenfels. Innym postulatem "zapalnym" było przeznaczenie części tegorocznego budżetu na rezerwy w celu zapewnienia możliwości wypłaty świadczeń. Pierwszy dzień obrad zakończył się w napiętej atmosferze. Na drugi dzień relacje o przebiegu posiedzenia rozeszły się po całym mieście. Posiedzeniu Landtagu towarzyszyli drezdeńczycy tłumnie zgromadzeni przed Landtagiem co skrzętnie wykorzystał król. Obrady przebiegały znacznie bardziej merytorycznie i wprowadzono pewne poprawki co do szczegółów i organizacji sytemu, ale głosowanie odłożono na dzień następny. Opuszczający Landtag wraz ze stronnikami monarcha został otoczony przez radosny tłum. Wobec tego zrezygnował z karety i "eskorcie" mieszkańców stolicy pieszo dotarł do rezydencji.