(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4d/Wappen_Deutsches_Reich_-_Grossherzogtum_Baden.png/187px-Wappen_Deutsches_Reich_-_Grossherzogtum_Baden.png)
Biografia Rodziny Wielkoksiążęcej
Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Karola Fryderyka Badeńskiego
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d9/Armoiries_du_Grand-Duch%C3%A9_de_Bade-1806_%28Variant%29.svg/120px-Armoiries_du_Grand-Duch%C3%A9_de_Bade-1806_%28Variant%29.svg.png)
Syn następcy tronu Badenii księcia Fryderyka Badeńskiego i księżniczki orańskiej Anny Nassau-Dietz-Oranien. Po śmierci dziadka margrabiego Badenii-Durlach Karola III Wilhelma 10-letni Karol odziedziczył władzę. Samodzielne rządy rozpoczął w 1746. W 1771 po śmierci margrabiego Baden-Baden Augusta Jerzego zjednoczył dwie części Badenii. Na mocy decyzji parlamentu Rzeszy otrzymał tytuł księcia elektora, otrzymując tym samym możliwość uczestnictwa w elekcji król niemieckiego i cesarza rzymskiego. Nie miał okazji skorzystać z tego uprawnienia, na mocy pokoju w Preszburgu rozwiązano Rzeszę. Karol Fryderyk przystąpił do Związku Reńskiego w 1806 roku i otrzymał tytuł wielkiego księcia. Tylko w latach 1801–1803 powiększył swe posiadłości z 3,5 tys. km² do 11,5 tys. km². Był dwukrotnie żonaty. Poślubił księżniczkę heską Karolinę (1723–1783), córkę landgrafa Hesji-Darmstadt Ludwika VIII i księżniczki Hanau-Lichtenberg Charlotty Krystyny. Para miała czworo dzieci. Po śmierci obydwu męskich potomków, dziedziczenie przeszło na Leopolda, który pochodził z drugiego małżeństwa z Ludwiką Karoliną, córką barona Geyer von Geyersberg Ludwika Henryka i hrabiny Sponeck Maksymiliany Krystyny.
Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Leopolda Badeńskiego
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg/120px-Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg.png)
Urodził się jako pierwszy syn markgrafa Karol Fryderyka i jego drugiej żony, Luise Karoline. Jako że Luise Karoline Geyer von Geyersberg nie pochodziła z rodu równego Zähringenom, synowie z tego małżeństwa nie mieli mieć prawa dziedziczenia. Leopold nosił nazwisko von Hochberg, które otrzymała jego matka i nie był wychowywany jako potencjalny następca tronu.
W 1809 Leopold von Hochberg rozpoczął studia w dziedzinie nauk politycznych i gospodarki narodowej w Heidelbergu, zwiedził różne kraje Europy, a w wieku 24 lat wziął udział w wojnie przeciwko Francji, otrzymując stopień generała majora.
Po tym jak w 1818 umożliwiono dziedziczenie synom Karola Fryderyka z drugiego małżeństwa, Leopold von Hochberg uzyskał rangę następcy tronu, a rok później zawarł małżeństwo ze szwedzką księżniczką Sophie Wilhelmine von Holstein-Gottorp, skądinąd prawnuczką swojego ojca z pierwszego małżeństwa. Wraz z żoną i szybko rosnącą rodziną spędzał miesiące letnie w Baden, gdzie w 1824 nabył duży dom poza murami miejskimi zaprojektowany przez Friedricha Weinbrennera. Następca tronu wywarł duży wpływ na przebudowę małego średniowiecznego miasteczka zdrojowego na nowoczesne i odpowiednie do rangi swojej siedziby miasto.
W 1830 został czwartym z kolei wielkim księciem Badenii i dalej rezydował w Baden po tym, jak w 1843 wymienił Nowy Zamek, przyznany księżnej wdowie Stéphanie jako wiano wdowie, lecz przez nią nieużywany, na swój dawny pałac letni. Liczne przebudowy i renowacje zamku umożliwiły rodzinie książęcej wygodne mieszkanie w letniej rezydencji.
Na początku rządów Leopolda, ludność oczekiwała w niedalekiej przyszłości przełomu politycznego, gdyż nowy rząd składał się z postępowych polityków, a na Boże Narodzenie 1831 wydał pionierskie w skali Niemiec prawo prasowe. W kolejnych latach książę atakowany był przez plotki, jakoby jego żona nakazała zamordować Kaspara Hausera, jak również musiał się zmierzyć z rosnącym niezadowoleniem ludności, które znalazło ujście w wybuchu rewolucji badeńskiej w 1848.
13 maja 1849 rodzina wielkoksiążęca zbiegła za granicę do Koblencji. 18 sierpnia 1849 Leopold powrócił do Karlsruhe z wojskami pruskimi pod wodzą księcia pruskiego Wilhelma i zaakceptował przejściową okupację kraju przez władze pruskie, które wydały na rewolucjonistów wiele wyroków śmierci.
Już przed rewolucją książę miał poważne problemy zdrowotne, po powrocie z wygnania nasiliły się one i 21 lutego 1852 abdykował na rzecz syna Ludwika II. Regentem pełniącym rzeczywiste rządy zamiast niepełnosprawnego brata został młodszy syn Leopolda, Fryderyk, od 1856 wielki książę.
W Baden-Baden upamiętniają wielkiego księcia Leopolda centralny plac miasta między domem zdrojowym i łaźniami oraz ulica naprzeciw teatru.
Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Ludwika II Badeńskiego
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg/120px-Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg.png)
Ludwik II był synem Leopolda i Zofii Wilhelminy, księżniczki szwedzkiej. Wczesną edukację odbywał wraz z młoszym bratem Fryderykiem. Odbył podróż do północnych Włoch i Niderlandów. W latach 1842-1843 przebywał w stolicy Habsburgów, Wiedniu. Ludwik studiował na Uniwersytecie w Heidelbergu.
W latach 1842-1852 był Ludwik członkiem pierwszej izby badeńskich stanów generalnych. 24 kwietnia 1852 otrzymał tytuł wielkiego księcia Badenii, w rządach pomagał mu młodszy brat, Fryderyk. Ludwik II zmarł 22 stycznia 1858 roku w wieku 33 lat. Następca Ludwika, Fryderyk, nie objął władzy po ojcu albowiem był za młody i jego prawa do tronu zakwestionował jego stryj, który przejął tron badeński.
Ludwik II nosił tytuł honorowego obywatela Karlsruhe.
Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Friedricha von Badena
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg/120px-Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg.png)
Książę Friedrich Wilhelm von Baden urodził się 1 lutego 1857 roku w Baden-Baden. Był pierworodnym i jedynym synem wielkiego księcia Ludwika II von Baden i księżniczki Marie Amalie von Baden, (prawnuki Karola Fryderyka Badeńskiego) a tym samym następcą Wielkiego Księstwa Badenii. Ze względu na to, że w tym czasie Maria Amelia była w związku z Williamem Hamiltonem, Marquess of Douglas, wywołało to mały skandal i prawa Fryderyka do tronu zostały zakwestionowane przez brata Ludwika II; Fryderyka Badeńskiego, pomimo faktu uznania dziecka za swoje przez Ludwika II. Kiedy w 1863 zmarł William Hamilton, Maria Amelia powróciła do Badenii aby ubiegać się o prawa dla swojego młodoletniego syna. Niestety ale ojciec; Ludwik II nie żył od 1858 roku (zmarł kiedy Fryderyk miał niespełna rok). Po długich rozmowach i kłótniach Friedrich I. Wilhelm Ludwig Großherzog von Baden (tytułujący się tak bezprawnie od 1856 roku) zgodził się aby Maria Amelia von Baden zamieszkała wraz z swym synem w pałacu. Fryderyk otrzymał staranne wykształcenie. Studiował na uniwersytecie w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Rzymie. Odbył kilka podróży po Europie, zwiedził m.in Cesarstwo Austrii, Królestwo Francji, Królestwo Hiszpanii, państewka włoskie, Bałkany. Odbył przeszkolenie wojskowe w Gwardii Badeńskiej. Otrzymał honorowy stopień Pułkownika 109 Pułku Piechoty. Około roku 1879 zapisał się do Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft. Następnie zapisał się na studia prawnicze, nauki polityczne oraz Historie i filozofię na Uniwersytecie w Heidelbergu i Fryburgu. Książę uzyskał kilka tytułów naukowych oraz napisał kilka różnych publikacji. Otrzymał w 1880 roku tytuł honorowego obywatela Karlsruhe.
W 1881 roku wystąpił do Cesarza Niemieckiego w sprawie swojego prawa do tytułu po ojcu. August I wydał dekret cesarski przywracający Fryderykowi pełnię praw oraz tytuł Wielkiego Księcia Badenii. 11 lutego 1881 roku do Stołecznego Miasta Karlsruhe przyjechał w pociągu powracający do ojczyzny Wielki Książę Friedrich von Baden. Powitał go niewielki tłum obywateli z delegacją miejską na czele oraz z delegacją oficerów z 28 i 29 dywizji piechoty a także milicji miejskiej. Po załatwieniu wszystkich formalności oraz spotkaniach i odpoczynku, wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Landtagu, które uchwaliło szereg ważnych ustaw.
Dzień później odbyła się koronacja Wielkiego Księcia Friedricha von Badena na władcę Badenii, po której odbył się wielki bal w Pałacu Wielkiego Księcia przy Schlossplatz. Nowy władca wniósł sporo świeżości do Państwa, unowocześniając je i wprowadzając nowe rzeczy i rozwiązania. Fryderyk uchodził za władcę liberalnego i zwolennika monarchii konstytucyjnej. W czasie jego rządów przeprowadzono w Badenii wiele ważnych reform, m.in. wprowadzono małżeństwo oparte na prawie cywilnym (małżeństwo cywilne). O ile nauczanie religii w szkołach pozostawił w gestii kościołów, to pozostałe przedmioty podlegały państwowemu nadzorowi. Wprowadził w Badenii tajne i bezpośrednie wybory do drugiej izby parlamentu. Pod jego panowaniem miasto Mannheim stało się centrum lokalnego przemysłu. Rozbudowano drogi wodne i koleje zgodnie z ówczesnymi wymogami industrializacji. Wielki Książę dając zielone światło wielu inicjatywom położył fundament dla dobrobytu gospodarczego w południowo-zachodnich Niemczech. Fryderyk I był wielkim mecenasem i miłośnikiem sztuki. Z jego poręczenia powołano do życia wielkoksiążęcą Akademię Sztuk Pięknych (obecnie Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Karlsruhe). Dzięki jego zasługom na polu szerzenia kultury, oświaty i techniki wykładowcy politechniki w Karlsruhe zwrócili się z prośbą o nadanie jego imienia tej uczelni, na co Fryderyk wyraził zgodę.
Do Karlsruhe przybył na zaproszenie Wielkiego Księcia, Gustav Nachtigal, niemiecki badacz Afryki. Jego Wielkoksiążęca Mość, sporo uwagi poświęcił gościowi, z którym rozmawiali m.in nad koloniami w Afryce.
19 lutego 1881 roku, Wielki Książę powołał I Rząd Wlk. Ks. Badenii. Na jego czele w randze Ministra Stanu, stanął Heinrich von und zu Bodman.
Z jego inicjatywy zbudowano w nadmorskim, portowym mieście Bremenhaven, faktorię wraz z magazynami handlowymi, które stały się pierwszym krokiem do kolonizacji Kamerunu. Z jego polecania wyruszyła pierwsza i druga ekspedycja naukowa na te ziemie czarnego lądu. Z roku na rok stawał się coraz bardziej lubiany przez obywateli Badenii, zyskując ich sympatię i szacunek.
Wiosną 1884 roku do Hesji-Homburg wysłał delegację Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu z Landgrafianką Hesji-Homburga. Po owocnych rozmowach, do Homburga przybył sam Książę, który oświadczył się; Księżniczka zaś przyjęła je. Pod koniec maja 1884 roku zaręczył się z Karoliną Fryderyką von Hessen, w Baden-Baden. Świadkami byli Biskup Franz Christoph Ignaz Moufang a także premier Heinrich von und zu Bodman.
W 1885 roku odbył się w Fryburskiej katedrze ślub Wielkoksiążęcej pary oraz intronizacja Jej Książęcej Mości Karoline von Hessen.
Po 9 miesiącach urodził się pierworodny syn; Fryderyk Leopold. W 1886 roku na świat przyszły jego dwie córeczki.
Biografia Jej Wielkoksiążęcej Mości Karoline von Hessen
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/Arms_of_the_house_of_Hesse-Homburg.svg/100px-Arms_of_the_house_of_Hesse-Homburg.svg.png)
Jej Książęca Mość Karolina Fryderyka von Hessen była jedynym dzieckiem landgrafa Hesji-Homburg Ferdynanda i Karoliny, dalszej kuzynki dynastii heskiej.
Jej matka bardzo osłabła podczas porodu, zapadła na gorączkę połogową i umarła kilka dni później. Księżniczka Karolina została sama kiedy w wieku 6 lat odszedł jej ojciec; Ferdynand. Przeszła pod opiekę bezdzietnego krewnego; Ludwika III, Wielkiego Księcia Hesji i Renu oraz jego morganatycznej żony Magdaleny Appel, baronessy von Hochstadten. W młodości otrzymała staranne wykształcenie podstawowe. Kiedy Ludwik umarł jego następcą został bratanek Ludwik, przyszły Ludwik IV, zaś 17-letnia Karolina wyjechała do swego rodzimego Homburga, zamieszkując w rodzimym zamku w Bad Homburgu.
Zajmowała się tam organizacją bali oraz uczt, spotkań z artystami, intelektualistami, oraz arystokratami. Finansowała koncerty na zamku w Bad Homburg.
Księżniczka rozwijała stopniowo i powoli Landgrafostwo Hesji-Homburg. Ufundowała szkołę, kościół i kilka innych budynków.
Jej wysokość zyskała wielką popularność i sympatię swych poddanych.
Wiosną 1884 roku do Hesji-Homburg przybyła delegacja Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu Wielkiego Księcia z Landgrafianką. Po owocnych rozmowach, do Homburga przybył sam Książę, który oświadczył się; Księżniczka po namyśle i za namową swoich doradców wyraziła zgodę.
Pod koniec maja 1884 roku przyjęła jego zaręczyny, zaś w 1885 roku oficjalnie wyszła za Fryderyka. Para wzięła ślub i Karolina została koronowana. Po 9 miesiącach urodziła Fryderykowi pierwsze dziecko jakim był Fryderyk Leopold. Następnie w 1886 roku urodziła bliźniaczki.
Biografia Jego Książęcej Wysokości Fryderyka Leopolda Badeńskiego
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg/120px-Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg.png)
Jego Książęca Wysokość Fryderyk Leopold Badeński przyszedł na świat w 1885 roku. Był pierworodnym synem Jego Wielkoksiążęcej Mości Friedricha von Badena i Jej Wielkoksiążęcej Mości Karoline von Hessen.