-
Winiarnia "Haus des Weins"
Celem owej państwowej winiarni jest propagowanie Badenii oraz badeńskiego wina oraz wszytkich trunków które powstają tutaj na naszej badeńskiej ziemi. Tu można degustować wina typowe dla obszaru Wielkiego Księstwa Badenii, oraz okolicznych krain. W ofercie winiarni są również najlepsze wina, szampany i inne trunki z całego świata.
-
W typowo badeńskim stylu
Badenia z 15800 ha winnic jest trzecim co do wielkości regionem winiarskim Niemiec, rozciągającym się z północy na południe na długości około 400 km.
Wina pochodzące z Badeńskiego Szlaku Winnego są bardzo różnorodne, ale znawcy win od dawna są zgodni co do tego, że wina te są „rozpieszczane słońcem”. W konsekwencji Badenia została zaliczona do obszaru uprawy winorośli kategorii B. Dlatego też tutejsze wina muszą osiągnąć większą wagę moszczu niż w innych regionach. Umożliwiają to: odpowiednia liczba godzin słonecznych oraz chyba najcieplejsze w całych Niemczech miejsca, położone u podnóża Kaiserstuhl.
Badeński region uprawy winorośli rozciąga się od rzeki Tauber na północy aż do Jeziora Bodeńskiego na południu. Dziewięć obszarów, na jakie podzielony jest ten region, jest bardzo zróżnicowanych krajobrazowo i klimatycznie. Dzięki temu można tu wytwarzać najróżniejsze wina. Na północy regionu, na obszarze zwanym Tauberfranken, wzdłuż Badeńskiego Szlaku Winnego oraz w Kreichgau na pierwszym planie znajdują się Rivaner, Riesling oraz Schwarzriesling. W środkowej części Badenii, w Ortenau, uprawia się przede wszystkim Spätburgundery i Rieslingi, na południu, czyli w Breisgau, u stóp Kaiserstuhl oraz w Tuniberg przede wszystkim czerwone i białe szczepy burgundzkie. W rejonie Markgräflerland położonym nieopodal szwajcarskiej granicy szczególne miejsce ma specjalna odmiana Gutedel, a nad Jeziorem Bodeńskim szczególnie dobrze udają się Spätburgunder i Müller-Thurgau.
Badenia jest najważniejszym niemieckim regionem uprawy Spätburgundera. Odmiana ta cieszy się dużą popularnością we wszystkich możliwych stylach i wariantach, także jako wino różowe czy Weißherbst. Jedwabiste, wyraziste wina coraz częściej winifikowane są w małych beczkach dębowych. A jako, że Badenia ma przydomek kraju burgunda, spotykamy tu całą rodzinę burgundzkich szczepów, wyrazistego Grauburgundera, eleganckiego Weißburgundera czy filigranowego Auxerrois. „Badisch Rotgold”, czyli w dosłownym tłumaczeniu Czerwone Złoto Badenii, to nazwa różowego specjału wytwarzanego z winogron Spätburgundera i Grauburgundera. Nie tylko łagodny klimat, urokliwe miejscowości winiarskie oraz różnorodność krajobrazu przyciągają wielu gości do Badenii, na przykład na zbocza Odenwaldu czy Schwarzwaldu, czy tez nad brzegi Jeziora Bodeńskiego. Popularne wśród turystów są także takie miasta jak Heidelberg, Konstancja, Baden-Baden, Karlsruhe czy Freiburg. Zróżnicowana jest także oferta aktywnego wypoczynku, np. wycieczki rowerowe wzdłuż rzeki Tauber, spacery na wielu winnych szlakach edukacyjnych, czy też wycieczki na winnych szlakach wędrownych. Niektóre uzdrowiska, począwszy od Badenweiler aż po Baden-Baden, oferują pobyty wellness, najlepiej w połączeniu z winem. Ponad 100 lokalnych imprez związanych z winem zaprasza do wspólnej zabawy, na największych z nich możemy poznać ofertę win z całego regionu, inne odbywają się w historycznej scenerii a nawet kultywuje się na nich średniowieczne tradycje. Również ponad 50 badeńskich spółdzielni winiarskich zaprasza regularnie na dni otwarte danej piwnicy. Najlepszy przegląd aktualnej oferty win z piwnic badeńskich oferują zawsze odbywające się w maju Badeńskie Targi Wina w Offenburgu, a najstarszy doroczny jarmark winny odbywa się, tak jak już w XIX wieku, w kwietniu w Müllheim w rejonie Markgräflerland.
(https://images-ext-1.discordapp.net/external/EmZLwWhTSIHfR_6PK2jC3SFdTVnEdnk_6kZI5SvxHAA/https/www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/d/1/csm_20080121_01_02_047_A4_58d5dd93c5.jpg)
-
Badenia w skrócie
Położenie geograficzne: Region rozciąga się od Jeziora Bodeńskiego, wzdłuż nizin górnego biegu Renu, przebiega przez Badeński Szlak Winny i wzgórza Kraichgau aż do subregionu Tauberfranken.
Klimat: Słoneczny i ciepły, u stóp szczytu Kaiserstuhl najcieplejszy region Niemiec .
Gleby: Żwiry morenowe w okolicach Jeziora Bodeńskiego, gleby wapienne, gliniaste i marglowe, wilkie pokrywy lessowe, gleby wulkaniczne u podnóża Kaiserstuhl i w regionie Markgräflerland, wapienie muszlowe i podłoże triasowe w Kraichgau i Taubergrund.
Powierzchnia uprawy: Około 15800 ha, 9 obszarów, 16 rejonów, 306 winnic.
Odmiany: Spätburgunder, Müller-Thurgau, Grauburgunder, Riesling, Gutedel, Weißburgunder, Silvaner, Traminer.
(https://images-ext-2.discordapp.net/external/_2Bw4CfIf_jFQ7Cb-IsK25BCb_VfUIEZPp9nSP8lPH4/https/www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/b/3/csm_20080121_01_02_060_A4_142ddcb64c.jpg)
-
Szczepy Winorośli
Najbardziej rozpowszechnionym w uprawie szczepem w Badenii są Riesling oraz Müller-Thurgau oraz także Sauvignon Blanc. Rozpowszechnione one są na całym świecie oraz w całych Niemczech szczególnie w rejonie Badenii. W Niemczech uprawia się prawie 140 odmian, ale jedynie około dwóch tuzinów odmian ma poważne znaczenie rynkowe, przede wszystkim Riesling oraz Müller-Thurgau zwany również Rivanerem. Zajmują one ponad jedną trzecią ze 100 tysięcy hektarów winnic.
Niemieckie obszary uprawy winorośli rozciągają się od Łaby aż do Jeziora Bodeńskiego, produkuje się na nich w 64 procentach wino białe a w 36 procentach wino czerwone. Są regiony, takie jak obszar Mosel-Saar-Ruwer, gdzie uprawia się prawie wyłącznie winogrona białe. Położone na południu regiony, takie jak np. Wirtembergia czy Badenia, mogą pochwalić się znaczącą tradycją produkcji wina czerwonego, natomiast położony na północy region Ahr, w którym winiarze tradycyjnie zajmują się produkcja wina czerwonego należy do wyjątków.
Moda na czerwone odmiany jest obecna we wszystkich regionach winiarskich. Najwięcej wina czerwonego produkuje się obecnie w dwóch największych niemieckich regionach winiarskich, w Hesji Nadreńskiej i w Palatynacie. Można zauważyć także i inne tendencje – producenci skłaniają się ku szczepom burgundzkim, a odmiany klasyczne przeżywają renesans. I tak na czele odmian czerwonych stoi Spätburgunder. Odmiany klasyczne, takie jak Portugieser, Schwarzriesling, Lemberger czy Saint Laurent nadal odgrywają znaczącą rolę. Na dobre zagościły w winnicach także i nowsze odmiany, jak Dornfelder czy Regent.
-
Riesling
Riesling jest odmianą powoli dojrzewającą, której charakterystycznym elementem jest owocowa kwasowość. Dlatego też można go uprawiać w regionach północnych, gdzie może w pełni dojrzeć w późnym jesiennym słońcu. Ma najwyższe wymagania co do położenia (energia), ale skromne wymagania glebowe. W zależności od miejsca (rodzaju podłoża i mikroklimatu) może dać zróżnicowane wina. Optymalne warunki dla Rieslinga znajdziemy na winnicach położonych na kumulujących ciepło kamienistych stokach usytuowanych wzdłuż dolin rzecznych.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/a/7/csm_20080113_Riesling_ueberarbeitet_f40104d829.jpg)
-
Müller-Thurgau (Rivaner)
Odmiana ta dojrzewa wcześnie i daje wina łatwe w piciu, czasem kwiatowe o delikatnie owocowym aromacie muszkatołowym. Kwasowość jest raczej łagodna, w przypadku win pochodzących z północy jest nieco wyraźniej podkreślona. Winifikacja przeprowadzana jest przeważnie w zbiornikach ze stali szlachetnej, w których łatwo można zatrzymać świeżość i typowy dla odmiany aromat. Najczęściej spotykamy jakościowe wina wytrawne bądź z zawartością cukru resztkowego. Müller-Thurgau, z nielicznymi wyjątkami, nie jest winem, które można długo leżakować i najlepiej smakuje w pierwszych latach po zbiorze. Czasami możemy znaleźć wina produkowane techniką „sur lie”, które aż do momentu butelkowania dojrzewały na drobnym osadzie drożdżowym.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/a/e/csm_M%C3%BCller_Thurgau_%C3%BCberarbeitet_210c1bd52c.jpg)
-
Grüner Silvaner
Silvaner ma wyższe wymagania względem gleby niż Riesling. Nie zadowoli się on suchym czy kamienistym podłożem. Silvaner jest wrażliwy na mrozy zimowe, które często są troską frankońskich winiarzy. Może on dostarczyć wysokich plonów, nadających się do produkcji nieskomplikowanych win na co dzień czy też win eksportowych jak Liebfraumilch. Z drugiej strony, przy odpowiednim ograniczeniu plonu, może on dać wina z wyróżnikiem dobrej i najwyższej jakości. Wina klasy Beerenauslese i Trockenbeerenauslese zdobywają poważne nagrody w klasyfikacji DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego).
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/3/6/csm_Silvaner_ueberarbeitet_474611c135.jpg)
-
Kerner
"Młodszy krewny Rieslinga“ jest dostępny we wszystkich wariantach jakościowych. I tak możemy znaleźć zarówno silne wino beczkowe jak i wina klasy Spätlese, częściowo również wina musujące.
Kerner występuje we wszystkich klasach jakości aż do Auslese. Można go znaleźć w postaci małych win (Schoppenwein), Spätlese i częściowo Sektów (z reguły wytrawne). Kolorystycznie Kerner oscyluje między jasnożółtym i słomkowożółtym. Bukiet jest trochę bardziej aromatyczny niż w przypadku rieslinga, jest kwaskowaty i owocowy (gruszka, konfitura pomarańczowa, zielone jabłko, porzeczka, morela) czasami z lekką nutą gałki muszkatołowej.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/5/1/csm_Kerner_2_ed2b1de1d2.jpg)
-
Weißburgunder
Z eleganckiego Weißburgundera produkuje się wina wytrawne, o świeżej kwasowości i delikatnie wyczuwalnych nutach owocowych, które są doskonałymi winami do posiłków, ale sprawdzają się także jako lekkie wina letnie.
Wymogi Weißburgundera co do warunków glebowych i klimatycznych wskazują na pokrewieństwo ze Spätburgunderem. A wymagania te są wysokie: Weißburgunder lubi ciepłe, głębokie i mocne gleby a także nasłonecznione i suche winnice o ciepłym położeniu. Odmiana ta nie sprawia problemów w uprawie a dzięki długiemu okresowi dojrzewania może osiągać wysoką wagę moszczu.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/a/9/csm_Wei%C3%9Fburgunder_ueberarbeitet_c7c559f399.jpg)
-
Grauburgunder
Grauburgundery często winifikowane są w zbiornikach ze stali szlachetnej, w dużych beczkach drewnianych, ale także i w małych beczkach typu barrique z zastosowaniem fermentacji malolaktycznej. Grauburgundery to przeważnie wina wytrawne, średnio zbudowane i o podkreślonej kwasowości, podczas gdy Ruländer daje często treściwe wina o wyraźnej słodyczy. W zależności od metody winifikacji oraz od klasy, wina maja barwę bladożółtą, złocisto-żółtą aż do bursztynowej. Z Grauburgunderami kojarzone są przeważnie aromaty zielonych orzechów, migdałów, świeżego masła a także aromaty owocowe – gruszki, owoców suszonych oraz rodzynek, ananasa i owoców cytrusowych. Oprócz tego występują także nuty warzywne przypominające zielona fasolkę czy świeżą paprykę.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/5/d/csm_Grauburgunder_ueberarbeitet_6af51f5aee.jpg)
-
Bacchus
Bacchus został wyhodowany ze szczepów (Silvaner x Riesling) x Müller-Thurgau przez Państwowy Instytut Hodowli Winorośli w Siebeldingen (Bundesforschungsanstalt für Rebenzüchtung).
Szczep ten może dawać większe zbiory niż szczepy o podobnym ciężarze moszczu. W Niemczech Bacchusa najczęściej można spotkać w Hesji Nadreńskiej, Palatynacie, Frankonii i Nahe. W sumie powierzchnia upraw wynosi blisko 2.300 ha. Te jasnożółte wina najczęściej występują w wariantach od lekkich do średnio ciężkich. Dojrzałe wina są bogate w ekstrakt, owocowe, o indywidualnym bukiecie przypominającym niekiedy odmianę Scheurebe. Wina o dużym ciężarze moszczu i dostatecznej kwasowości mogą przypominać rieslingi i wydzielać woń z dyskretną nutą gałki muszkatołowej (czasami trochę przypomina kminek).
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/e/6/csm_Bacchus_ueberarbeitet_5cf006d06b.jpg)
-
Scheurebe
Wina Scheurebe występujące prawie tylko jako wina jakościowe z wyróżnikiem i są z reguły półsłodkie lub słodkie. W zależności od jakości kolor wina jest bladożółty, słomkowożółty lub intensywnie złotożółty. Delikatne wina klasy Kabinett oraz średnio ciężkie Spätlese wyróżniają się bogatym bukietem i harmonicznym połączeniem pobudzającej kwasowości z owocową słodyczą. Bukiet często przypomina porzeczkę, rzadziej mango, mandarynkę, limonkę, brzoskwinię, a bardzo rzadko dojrzałą gruszkę. Słodkie wina wyróżniają się długą trwałością, a po wielu latach leżakowania wytwarzają aromat brzoskwini lub róży.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/3/3/csm_Scheurebe_ueberarbeitet_192d3f613b.jpg)
-
Gutedel
Wino to jest szczególnie intrygujące ze względu na swój raczej neutralny smak. Za to wyczuć można dany terroir, glebę, mikroklimat i położenie winnicy. Większość winogron Gutedel przerabiana jest na lekkie i wyborne wina. Chociaż zdarzają się również wina z wyznacznikiem jakości i wina wytrawne, które dzięki biologicznemu rozkładowi kwasów zyskują na łagodności. Wina Gutedel są uznawane za bardzo przyjemne w konsumpcji.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/0/6/csm_Gutedel_ueberarbeitet_1668b1a4c0.jpg)
-
Faberrebe
Ten szybko dojrzewający i wykazujący duży ciężar moszczu szczep pochodzi z Krajowego Zakładu Uprawy Winorośli w Alzey (Landesanstalt für Rebenzüchtung) i jest skrzyżowaniem Weißer Burgunder x Müller-Thurgau. Wina z tego szczepu wykazują z reguły wyższą kwasowość niż wina Müller-Thurgau czy Silvaner. Dobrze zrobione wina Faberrebe są świeże, owocowe i eleganckie, z wystarczającą ilością ekstraktu i nutą gałki muszkatołowej. Szczep uprawia się głównie w Hesji Nadreńskiej. Obecnie powierzchnia upraw wynosi tylko 850 ha.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/2/c/csm_Farberrebe_ueberarbeitet_74d14963a9.jpg)
-
Huxelrebe
Szczep Huxelrebe, który jest skrzyżowaniem Weißer Gutedel x Courtillier musqué pochodzi z Krajowego Zakładu Uprawy Winorośli w Alzey (Landesanstalt für Rebenzüchtung ). Przy odpowiednim docinaniu szczep może przynosić rekordowe zbiory. Jeśli jest odpowiednio uprawiany daje zachwycające wina (szlachetne, eleganckie, charakterne, dojrzałe, o lekkiej nucie gałki muszkatołowej) w klasie win jakościowych z wyróżnikiem. Nadaje się dobrze do leżakowania. Huxelrebe występuje głównie w Hesji Nadreńskiej i Palatynacie. Powierzchnia upraw wynosi 775 ha.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/7/5/csm_Huxelrebe_ueberarbeitet_24b774f91a.jpg)
-
Ortega
Wcześnie dojrzewający szczep Ortega, który jest skrzyżowaniem Müller-Thurgau x Siegerrebe pochodzi z Bawarskiego Krajowego Zakładu Winiarstwa i Ogrodnictwa w Würzburgu. Nawet w gorszych latach posiada duży ciężar moszczu. Za to w ciepłych latach winogrona tracą na kwasowości rosnąć jeszcze ja winorośli. Wina Ortega, które często są na poziomie win klasy Auslese wyróżniają się delikatnym owocem i brzoskwiniowym bukietem (podobnym do bukietu szczepu Sieger). Na dzień dzisiejszy powierzchnia upraw wynosi 750 ha.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/e/e/csm_Ortega_ueberarbeitet_fca386a00b.jpg)
-
Gewürztraminer
Z tej bardzo aromatycznej i wyrazistej odmiany można wyprodukować zwyczajne ale i wykwintne wina. W zależności od rodzaju gleby oraz wysokości plonu wina mogą być bardziej eleganckie lub cięższe – częściowo o znacznej zawartości alkoholu. Wspólną cechą charakterystyczną dla wszystkich wariantów jest względnie łagodna kwasowość. Typowe Gewürztraminery mają, w zależności od klasy, barwę słomkowożółtą aż do złotożółtej i roztaczają, czasem silnie, czasem delikatnie, zapach, który przypomina kwitnące róże, a w tle odnajdziemy woń kwitnących akacji, fiołków, miodu, marcepana, marmolady pigwowej, gorzkiej pomarańczy czy marakui. Szlachetne wina słodkie klasy Auslese mogą leżakować przez wiele lat.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/4/3/csm_Gewuerztraminer_ueberarbeitet_c903246978.jpg)
-
Elbling
Kwasowość na poziomie rieslinga, która wybrzmiewa jednak łagodniej to coś, co jest charakterystyczne dla Elblinga. Z winogron produkuje się świeże, wyborne i raczej naturalne wina stołowe lub sekty. Jako, że 80 procent produkcji Elblinga trafia do winnic, aby nadać winom i sektom ich świeżości to wina i sekty stuprocentowo wyprodukowane z Elblinga są rarytasem. Bardzo rzadko spotykana jest mutacja Czerwony Elbling (Roter Elbling), która wbrew nazwie również jest winem białym. Od 15 lat kilku winiarzy uprawia czerwoną odmianę i produkuje z niej wina koloru łososiowego. Oczywistością jest, że w tym przypadku popyt przerasta podaż.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/e/3/csm_Elbling_ueberarbeitet_8f03784ab9.jpg)
-
Chardonnay
Większość tych win jest wytrawna. Oprócz winifikacji w zbiornikach ze stali szlachetnej, szeroko rozpowszechnione jest także użycie beczek typu barrique. Nadaje się do tego jednakże jedynie wysokiej jakości wino. Z wariantów świeżych i owocowych produkuje się także wina musujące. Aromat melonów, owoców egzotycznych, przejrzałego agrestu bądź też nie całkiem dojrzałych jabłek jest typowy dla Chardonnay. Wina lepszej klasy mają często wysoką zawartość alkoholu i ekstraktu, są mocno zbudowane i długie. Jeżeli winifikacja przebiegała w małych beczkach dębowych, pierwotne aromaty owocowe uzupełniane są aromatami drewna.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/d/1/csm_Chardonnay_ueberarbeitet_0cc26cb60b.jpg)
-
Sauvignon Blanc
Tę białą odmianę najczęściej spotykamy w południowo-zachodniej Francji, gdzie była po raz pierwszy wzmiankowana w oficjalnych dokumentach w 1710 roku.
Sauvignon Blanc przez ostatnie dziesięciolecia odnosi sukcesy na całym świecie. W Niemczech uprawiany jest na ( 2018) na 1300 ha, głównie w Palatynacie, Hesji Nadreńskiej i Badenii. Niemieckie Sauvignon Blanc zaskakiwały w ostatnich latach wysokimi ocenami podczas międzynarodowych degustacji.
Niewątpliwym znakiem charakterystycznym tych win jest silny aromat traw, ziół, agrestu i zielonych owoców. Pasują świetnie do potraw z ryb i owoców morza oraz do makaranów z sosami smietanowymi.
(https://media.discordapp.net/attachments/941769676868956170/1001160348285550642/unknown.png?width=600&height=405)
-
Spätburgunder
Spätburgunder czy Pinot Noir jest dla win czerwonych tym, czym Riesling pod względem jakości jest dla win białych: winem odpowiadającym najbardziej wygórowanym potrzebom.
Z odmiany tej powstaje przede wszystkim wytrawne wino czerwone, częściowo także i o pewnej zawartości cukru resztkowego. Od czasu do czasu z odmiany tej powstają wina różowe a także i musujące. Jeżeli winogrona wytłoczy się zaraz po ich zebraniu, można z jasnego moszczu wyprodukować „Blanc de Noirs”, białe wino z ciemnych winogron. Wielu producentów pozostawia lepsze gatunkowo partie do dojrzewania w małych beczkach typu barrique.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/9/a/csm_Spaetburgunder_ueberarbeitet_ca52eacbe3.jpg)
-
Dornfelder
Dornfelder występuje przeważnie pod postacią wytrawnego wina czerwonego, częściowo także półwytrawnego i możemy wyróżnić dwa wiodące style winifikacji. W pierwszym wariancie podkreśla się intensywne aromaty owocowe – wiśni, jeżyny i bzu – i wino to wprowadzane jest wcześnie na rynek. I tak częściowo nowy rocznik można kupić już jako primeur. Inni winiarze stawiają na dojrzewanie wina w dużych bądź małych (barrique) beczkach dębowych, bardziej podkreślają garbniki i strukturę wina i tłumią aromaty owocowe. Przeważnie mamy do czynienia z pełnymi, aksamitnymi i harmonijnymi winami. Dornfeldera nietrudno rozpoznać po jego głębokiej, ciemnej barwie. Wina musujące czy różowe wyprodukowane z Dornfeldera są rzadkością.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/2/9/csm_Dornfelder_ueberarbeitet_2ea31d2b40.jpg)
-
Portugieser
Portugieser uważany jest za nieskomplikowane, świeże i łatwe w piciu wino beczkowe. Nie zawiera zbyt wielkiej ilości garbników nadaje się do picia już na wiosnę.
Często po krótkim czasie tłoczy się moszcz gronowy i wytwarza z niego specjalne wino typu Weißherbst. Jasnoczerwona barwa sprzyja wykorzystywaniu Portugiesera do produkcji win Weißherbst. Także i wina czerwone wina uzyskiwane z Portugiesera, często o barwie jasnego rubinu, maja przeważnie niższą zawartość alkoholu niż inne wina czerwone.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/6/a/csm_Portugieser_ueberarbeitet_5067985086.jpg)
-
Schwarzriesling
Schwarzriesling jest szczególnie popularny wśród wirtemberczyków. Przy stole jest on ciekawą alternatywą dla Spätburgundera.
Trzeba przyznać, że nazwa Schwarzriesling pozwala myśleć, ze jest on powiązany z Rieslingiem. Ale jedyne, co łączy te dwa szczepy to późny okres dojrzewania i kształt owoców. Schwarzriesling pochodzi z rodziny Burgundów. Jest on mutacją Niebieskiego Spätburgundera (Blauer Spätburgunder), którą uprawia się już od wieków. Niemieckim synonimem Schwarzrieslinga jest Müllerrebe. Nazwa Müllrebe (Müller-młynarz) wzięła się od białych włosków rosnących na liściach i łodygach winorośli, które przez to wyglądają jakby był na nich mączny nalot. Francuzi mówią na ten szczep „Pinot Meunier“. Winiarze w Heilbronn i Weinsberg ulepszyli szczep i tym samym przyczynili się do jego rozprzestrzenienia.
Szczególnie w Wirtembergii, ale nie tylko tam, Schwarzriesling z litrowej butelki jest chętnie pity podczas wieczornych spotkań. Wyraźniejsze wina tego szczepu nadają się idealnie do dań z wieprzowiny lub baraniny, ale również do łagodnych serów. Często można go podawać jako alternatywę do Spätburgundera.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/0/0/csm_Schwarzriesling_ueberarbeitet_61e5269205.jpg)
-
Blauer Lemberger
Lemberger trafia do konsumentów pod różnymi postaciami. Są z jednej strony lekkie wina o aromatach owocowych, a z drugiej wina czerwone o dużej zawartości garbników i ekstraktu, produkowane na bazie dojrzałych wyselekcjonowanych winogron klasy Spätlese i Auslese. Wina te najczęściej mają intensywną czarno-czerwona barwę. Ich aromat może być zarówno skromny, jak i bardziej wyrazisty, przypominający jeżyny, czereśnie, a także wiśnie, śliwki, porzeczki, agrest, bez, banany i kakao bądź też naznaczony nutami warzywnymi, takimi jak zielona fasolka czy zielona papryka. Wina te, w zależności od sposobu winifikacji, są w smaku owocowe bądź wyraźniej wskazują na obecność garbników i mają długi koniec. Dzięki odpowiedniej strukturze kwasowości, ekstraktu oraz garbników lekko cierpkawy Lemberger może być długo przechowywany. Niekiedy, jeżeli wino to dojrzewa w małych beczkach dębowych, zyskuje południowe ciepło i szyk. Część ambitnych winiarzy oraz spółdzielni winiarskich produkuje wino z Lembergera oraz Trollingera i w zależności od udziału danej odmiany nazywają ją „Lemberger z Trollingerem” bądź „Trollinger z Lembergerem”. Wyjątkowym rarytasem jest musujący Lemberger.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/5/f/csm_Lemberger_ueberarbeitet_fedc952e8f.jpg)
-
Saint Laurent
Winorośl szybko wypuszcza kwiaty (jest przez to narażona na mrozy majowe) i dojrzewa na czas. Z tego powodu pożądane jest położenie o łagodnych warunkach. Zbyt zimne regiony powodują, że kwasowość jest za wysoka. Gleby o dużej miąższości są dla Saint Laurent tak samo dobre jak wapienne. Szerokie rozstawienie winorośli pozwala zapobiegać pleśnieniu owoców. Zbiory wynoszące od 70 do 80 hl/ha stanowią przeciętna wartość. Średni ciężar moszczu wynosi 80 stopni w skali Öchsle.
Wysoki ciężar moszczu z dobrym ekstraktem i dobrą kwasowością pozwala na uzyskanie mocnych, a przy tym świeżych i owocowych win czerwonych. Ich kolor jest karminowy. W owocowych winach można wyczuć aromat owoców czarnego bzu lub dzikiej wiśni.
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/3/7/csm_StLaurent_ueberarbeitet_e62694fe1b.jpg)
-
Merlot
Merlot - Miękkie i aksamitne
Odmiana ta, uprawiana w wielu krajach o tradycjach winiarskich, także i w Niemczech znalazła się w pierwszej dziesiątce odmian czerwonych..
(https://www.winaniemieckie.pl/fileadmin/_processed_/5/a/csm_Merlot_ueberarbeitet_f624bae683.jpg)
-
Grauburgunder
Stary szczep burgundzki (jasna mutacja) niegdyś ulubiony przez cystersów, dzięki nim dotarł do Badenii już pod koniec średniowiecza. Wymaga żyznych gleb i ciepłych stanowisk na łagodnych zboczach. Winogrona dobrze dojrzewają i gromadzą sporo cukru. Szczep ten daje wina mocne i ekstraktywne, o charakterystycznym, pełnym aromacie dojrzałych brzoskwiń, karmelu i skórki chleba, zarówno wytrawne jak słodkie.
(http://i.imgur.com/1ktNcam.jpg)
-
Baden Rivaner
Wino z obszaru Badenii. Zawartość alkoholu: 9,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - Ograniczona zawartość alkoholu i przyjazna słodycz z długim posmakiem sprawiają, że jest krągłe i smaczne. Kolor: Jasno zielonkawo-żółty. Powściągliwy aromat agrestu charakteryzuje uroczego Rivanera.
(https://media.discordapp.net/attachments/941769676868956170/1001150396519161976/rivaner-removebg-preview.png)
-
Morillon Cru
Wino z obszaru Badenii. Białe, wytrawne. Szczep: Chardonnay. Zawartość alkoholu: 12.50%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa jasno żόłta, aromaty owocόw egzotycznych, w smaku owoce południowe.
(http://i.imgur.com/iQwHWTh.jpg)
-
Morillon Klassik
Wino z obszaru Badenii. Białe, wytrawne. Szczep: Chardonnay. Zawartość alkoholu: 12.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - aromat kwiatów polnych połączony z nutką miodu, odrobina zapachu róż i owoców egzotycznych. Smak ziołowo-kwiatowy. Wino eleganckie o długim finiszu.
(http://i.imgur.com/FoqhygA.jpg)
-
Puss Puss
Wino z obszaru Badenii. Białe, wytrawne. Szczep: Riesling, Weißburguner, Sauvignon Blanc. Zawartość alkoholu: 13.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - charakterystyczna dla tego wina jest wyraźna, dojrzała owocowość. Aromat owocόw pestkowych i cytrusowych. Smak pełny, soczysty z nutą mango, pomarańczy i nektarynek.
(http://i.imgur.com/0KFZp0M.jpg)
-
Marko Ottenberg
Wino z obszaru Badenii. Białe, półwytrawne. Szczep: Weissburgunder. Zawartość alkoholu: 13.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - Barwa jasno żółta. Aromat dojrzałych owoców z nutą wanilii. Intensywnie owocowe, gęste, kremowe.
(http://i.imgur.com/0cOs0KR.jpg)
-
Beerenauslese Klausen
Wino z obszaru Badenii. Białe, słodkie. Szczep: Sauvignon Blanc. Zawartość alkoholu: 11.50%. Wielkość butelki: 0,375 l. Opis - aromaty dojrzałych zielonych jabłek połączony z nutą papryki i agrestu. Delikatny smak kwiatów czarnego bzu oraz jabłek i gruszek z nutką cynamonu. Bardzo eleganckie.
(http://i.imgur.com/UTUQxGC.jpg)
-
Chateau Petrus
Wino Francuskie z regionu Bordeaux. Wytrawne, czerwone. Uznawane za jedno z najdroższych win na świecie. Szczep: Merlot. Zawartość alkoholu: 14.50%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - Bogaty, ciemny kolor. Bardzo złożony aromat: wiśni, jeżyn, kawy, dojrzałych morw, czarnych porzeczek, jagód leśnych i wanilii.
(http://i.imgur.com/KLn8LVH.jpg)
-
Baron de Ley Siete Vinas Reserva Rioja
Hiszpańskie niezwykłe, bo stworzone z 7 odmiennych, czerwonych i białych szczepów, których winifikacja przebiegała w różny sposób. Tempranillo z białymi szczepami oraz pozostałe czerwone oddzielnie - łącznie 4 różne beczki, w których wina leżakują 3 lata. Po tym czasie - wszystkie razem dojrzewają i rozwijają swoje wyjątkowe aromaty i smaki w dużej kadzi przez 12 miesięcy. Zawartość alkoholu: 14,5%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa czerwona. Aromat dojrzałych jagód, jeżyn, runa leśnego, pachnących róż i fiołków z nutą przypraw i wanilii w tle.
(http://i.imgur.com/XyktFA1.png)
-
Wino Vina Bujanda Tempranillo Rose
Hiszpańskie wino wytrawne. Wyprodukowane wyłącznie z winogron szczepu tempranillo. Charakteryzuje się intensywną barwą z akcentami fioletu. Zawartość alkoholu: 12,5%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa różowa. Aromat: wyczuwalne nuty truskawek i malin przełamane akcentami cytrusów. W smaku świeże, pełne, bardzo owocowe o wyjątkowo długim, jak na różowe wino, finiszu.
(http://i.imgur.com/Rz6GCK4.png)
-
Oremus Tokaji Aszu 3 Puttonyos
Wino Węgierskie, słodkie, powstałe w regionie Tokaj. Zawartość alkoholu: 13%. Wielkość butelki: 0,500 l. Opis - Barwa złocisto-bursztynowy z delikatnie pomarańczowymi refleksami. Aromat wyróżnia się delikatnością, z nutami brzoskwiniowymi i miodowo-orzechowymi. W ustach panuje haromionia, w której kwasowość jest idealnie zbalansowana. Sprawdza się doskonale jako wino do deserów.
(http://i.imgur.com/N4BvfMi.png)
-
Reichsgraf von Kesselstatt Palais Riesling
Niemieckie wino wytrawne z regionu Mosel-Saar-Ruwer. Powstaje w wyniku połączenia owoców z późnych zbiorów z regularnymi zbiorami z dwóch słynnych winnic Josephshof i Piesporter Domherr. Zawartość alkoholu: 12%. Wielkość butelki: 0,750 l. Opis - Barwa biała. Aromat: wielowymiarowy owocowy.
(http://i.imgur.com/6a494tx.png)
-
Pellegrino Moscato Sicilia I.G.T.
Świetne białe wino likierowe, pochodzące z Sycylii, a wykonane ze szczepu Moscato di Alessandria. Zawartość alkoholu: 16%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa złocista. Aromat: migdałów z nutami waniliowymi - te cechy sprawiają, że jest idealnym deserem samym w sobie.
(http://i.imgur.com/TYRR5bV.png)
-
Masi Masianco Venezie I.G.T.
Białe wino włoskie z regionu Veneto, powstające w oparciu o dwie odmiany: Pinot Grigio i Verduzzo. Zawartość alkoholu: 13%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa lekko różowa. Aromat: słodkich owoców cytrusowych. W smaku dobrze zbudowane, finisz subtelny, z dobrze zbalansowaną kwasowością.
(http://i.imgur.com/zpGvHVQ.png)
-
Campo Verde Barolo
Wino Włoskie wytrawne z regionu Piemont, powstałe ze szczepu Nebbiolo. Zawartość alkoholu: 14%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa jasnogranatowa, wpadająca w czerwień, który z wiekiem przechodzi o odcienie pomarańczowy. Aromat niepowtarzalny i bardzo pociągający. W trakcie degustacji co chwilę się zmienia w kieliszku, więc warto poczekać chwilę na jego rozwój. Bardzo ładnie zrównoważone, z harmonią wszystkich elementów.
(http://i.imgur.com/5OkC3XF.png)
-
Graham's 10 Years Old Tawny Port
Portugalskie wino wzmacniane jest mieszanką starszych win gwarantujących złożoność aromatów i smaków oraz młodszych, przynoszących żywiołowość i świeżość. 10 lat odnosi się tutaj do średniej wieku tej mieszanki. Zawartość alkoholu: 20%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa czerwona. Aromat niezwykle złożony, bukiet, z wysuwającymi się na przód orzechami, w tle zaś bakalie, konfitury czereśniowe z niuansami przypraw.
(http://i.imgur.com/OjZdOB9.png)
-
Moët&Chandon Nectar Imperial
Moet & Chandon Nectar Imperial jest uważany za najdoskonalszego przedstawiciela szampanów z odmiany demi sec (półsłodki). Jego blado- żółty kolor ze złotymi refleksami doskonale współgra z aromatycznym bukietem egzotycznych owoców oraz dopełniającą nutą wanilii. W smaku urzekająca gęstość ananasa i mango z odrobiną grejpfrutowej świeżości płynnie przeplata się z jedwabistym posmakiem mirabelki, śliwki oraz moreli.
(https://propaganda24h.pl/environment/cache/images/120_120_productGfx_657857c51cf28b31076fc80f41425908.jpg)
-
Calvados Papidoux VSOP
Doskonały wytrawny winiak francuski, charakteryzujący się wytrawnym, owocowym smakiem (jabłkowym) i charakterystycznym jabłkowym bukietem. Wyrabiany jest głównie w departamencie Calvados w Normandii poprzez destylację cydru. Swój piękny ciemnozłoty kolor i niezwykle bogaty aromat zawdzięcza wieloletniej maturacji w dębowych beczkach . Jest niezwykle aromatyczny z wyczuwalnymi suszonymi owocami, miodem i niewielkim posmakiem dębu. Stary, odleżakowany calvados jest ceniony we Francji na równi z koniakiem i traktowany jako lekarstwo na trawienie i pobudzenie apetytu oraz doskonale rozgrzewający w chłodne dni. Zawartość alkoholu: 40%. Wielkość butelki: 0,7 l.
(http://i.imgur.com/1xRCS54.png)
-
Birkedal Hartmann Halfdan XO
Dzięki długiemu okresowi leżakowania od 12 do 17 lat wyśmienity koniak, charakteryzujący się dostojną, ciemno orzechową barwą, aromatem dębu przeplatającym się na zmianę z lukrecją, wanilią i pieprzem. W smaku wyczuwamy bardzo elegancką linię zdominowaną przez morele i kakao. Zawartość alkoholu: 40%. Wielkość butelki: 0,7 l.
(http://i.imgur.com/3diHlkZ.jpg)
-
Eichstetter Herrenbuck Spätburgunder Weissherbst
Ekspresja koloru w kolorze miedzi z delikatnie zintegrowanymi jasnoczerwonymi niuansami. Delikatna, harmonijna słodycz i owocowa kwasowość wyrażają się w smaku, który nadaje ciału delikatny połysk, mocną strukturę i trwały finisz. Rozpoznawalne powściągliwe, delikatnie słodkie, drobno owocowe aromaty dojrzałych truskawek i malin, ale także delikatne zapachy kwiatowe. Zawartość alkoholu: 12,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001170011945173002/wino2-removebg-preview.png)
-
Baden Weißer Burgunder QBA
Kolor: Zielonkawo żółte refleksy. Smak: Egzotyczna świeżość, lekko figlarna w owocach mango i liczi. Zapach: Świeża łąka jaskrowa i eukaliptus połączone z anyżem i nutą wanilii w nosie. Zawartość alkoholu: 13 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001170011597066270/wino3-removebg-preview.png)
-
Breisgau Ringsheimer Müller
Kolor: jasny bladożółty. Smak: harmonijna słodycz i wyrazista kwasowość. Zapach: delikatnie owocowy z subtelną nutą gałki muszkatołowej. Zawartość alkoholu: 11,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001170162684272721/wino4-removebg-preview.png)
-
Riegeler St.Michaelsberg Weisser Burgunder QbA
Kolor: Zielonkawożółty. Smak: Na języku jest kremowy, a jego smak można określić jako orzechowo-pikantny. To wrażenie długo pozostaje w ustach. Zapach: Pinot Blanc z Riegeler St. Michaelsberg ma nieco powściągliwy zapach. Zawartość alkoholu: 12,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001170162302603275/wino5-removebg-preview.png)
-
Baden Spätburgunder Rosé
Kolor: Miedziany róż. Smak: Przyjemnie świeży styl na języku, harmonijnie zintegrowana owocowa kwasowość, zrównoważone body. Zapach: Delikatne owocowe aromaty wyczuwalne w nosie, szczególnie zapachy czerwonych porzeczek, malin i świeżo zebranych truskawek. Zawartość alkoholu: 13,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001170161946067054/wino6-removebg-preview.png)
-
Schriesheimer Kuhberg Chardonnay
Kolor: Mocny złoty żółty z jasnymi bursztynowymi refleksami. Smak: Nuta karmelu znajduje odzwierciedlenie w smaku, gdzie spotyka się z nutą konserwowanych słodkich owoców. Wino jest przyjemne i aksamitne jednocześnie. Zapach: Pachnie ładnie mocnym leśnym miodem, a także lekko karmelem. Zawartość alkoholu: 12,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001172030890184784/wino8-removebg-preview.png)
-
Erzinger Kapellenberg Spätburgunder Rotwein
Kolor: typowo rubinowy. Smak: Mocne w smaku, pełne, z delikatną cierpkością, która jednocześnie podkreśla strukturę ciała. Ogólnie zrównoważone, atrakcyjna owocowa kwasowość jest nieco podkreślona. Długotrwałe w wykończeniu. Zapach: Obraz zapachowy charakteryzuje się delikatnymi nutami czereśni, jeżyn i towarzyszącymi delikatnymi zapachami wędzonego. Zawartość alkoholu: 12,5 %. Wielkość butelki: 0,75 l.
(https://cdn.discordapp.com/attachments/941769676868956170/1001172031242510479/wino7-removebg-preview.png)
-
Zasady podawania wina
Wino to nieodłączny towarzysz spotkań i przyjęć. Nie ma znaczenia czy to oficjalny obiad w ambasadzie, czy skromne imieniny w gronie znajomych - napój z owocu winorośli niemal zawsze pojawia się na stole. Jego obecność rozluźnia, rzecz jasna, atmosferę, „przełamuje lody” – takie są właściwości alkoholu. Lecz oprócz tego wino jest doskonałym uzupełnieniem podawanych gościom potraw, zaś jego pojawienie się, to obietnica uczty dla wszystkich zmysłów.
Oferując swoim gościom wina należy pamiętać, że istnieje wiele reguł i zasad opisujących sposób ich podawania oraz kolejność, z jaką powinny pojawiać się na stole. Ich przestrzeganie pozwoli nam uniknąć gaf czy uchybień, bolesnych zwłaszcza w towarzystwie gości o dużej estymie, czy po prostu znających się na rzeczy.
Jak podawać
* Wino białe podajemy przed winem czerwonym
* Wino wytrawne podajemy przed winem słodkim
* Wino młode podajemy przed starszym
* Wino lekkie podajemy przed ciężkim
Do wina najlepsze są kieliszki w kształcie tulipana wykonane z białego szkła. Napełnia się je zwykle od 1/3 do połowy wysokości (podczas toastów wydają wtedy czysty, przyjemny dźwięk), a maksymalnie do 2/3. Dwie godziny przed przyjęciem gospodarz powinien otworzyć butelkę i spróbować trunku, by uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie uroczystości.
Wino nalewa gospodarz. Robi to na stojąco, wlewając pierwsze krople do swojego kieliszka, by usunąć ewentualne resztki korka pływające po powierzchni. Nie próbuje go jednak wtedy, gdyż winien zrobić to już wcześniej. Jak inne napoje, także wino nalewa się z prawej strony gościa. Szyjka nie może dotykać kieliszka, zaś on sam powinien stać na stole. Wysokość z jakiej lejemy ten trunek zależy od gatunku wina. Białe nalewamy z wysokości 5 cm, musujące 10 cm, czerwone 1 cm. Jeśli jest to przyjęcie prywatne, goście mogą potem sami dolewać sobie trunek. Czynią to jednak zawsze mężczyźni, rozpoczynając od sąsiadki po swojej prawej stronie.
Jak pić
Przed napiciem się wina przełykamy jedzenie, ocieramy usta serwetką, po czym trzymając kieliszek za górną część nóżki (dłonią ogrzewa się tylko koniak) upijamy z niego mały łyk. Jeśli smak trunku okaże się zbyt intensywny, dozwolone jest przegryzienie go kawałkiem pieczywa. Po zaczerpnięciu wina chwilę oceniamy jego bukiet i odstawiamy kieliszek.
O czym należy pamiętać przy podawaniu win
Ogromna różnorodność win daje możliwość wyboru spośród nich najbardziej odpowiednich do potraw, które znajdą się na naszym stole. Zasada dobierania win do potraw polega na uzupełnianiu i dopasowywaniu smaków. Na ogół podaje się:
Wina białe wytrawne
jako aperitif (do orzeszków, paluszków słonych, krakersów), przekąsek, owoców morza, kawioru (choć lepszy jest szampan), białych mięs, drobiu, zapiekanek i delikatnych serów (w temp. 6-8°C);
Wina białe półwytrawne
jw. oraz do pasztetów, móżdżku, dań z jarzynami i grzybami czy ostrych serów (w temp. 8-12°C);
Wina czerwone łagodne wytrawne i półwytrawne ( do 11%)
jako aperitif, do przekąsek, czerwonych mięs i wędlin, potraw mącznych (np. pizzy), ryb smażonych, pieczonych i w sosach (zwłaszcza do łososia i tuńczyka), pieczonego drobiu, potraw z grzybów oraz serów typu roquefort (w temp. 12-14°C);
Wina czerwone mocne wytrawne i półwytrawne ( ponad 11%)
do czerwonych mięs, dziczyzny i dzikiego ptactwa, królika, szynki, cynaderek, ostro przyprawionych dań oraz serów typu brie (w temp. 15-18°C);
Wina wzmocnione słodkie i półsłodkie
do deserów (w temp. pokojowej) przy czym z lodem jako aperitif, a wytrawne – jako aperitif (schłodzone);
wina różowe
do przekąsek, owoców morza, ryb smażonych, łagodnych serów i deserów (w temp. 8-12°C);
wina słodkie i półsłodkie
ogólnie do dań słodkich, deserów, ciast, owoców i orzechów, można je również serwować do niektórych ryb i potraw z gęsich wątróbek jak również do ostrych serów;
wina bardzo słodkie
wyłącznie do deserów;
wina musujące i szampany
właściwie do wszystkich dań (z wyjątkiem zupy, bigosu i śledzi) i serów, przed i po posiłkiem, przy czym wytrawne – do dań niesłodkich, słodkie i półsłodkie – do dań słodkich i deserów, a szampana oczywiście do kawioru (mocno schłodzone, ale nie zamrożone, w temp. 6-8°C);
wermuty słodkie
do kawy, ciast, ciasteczek i tortu (w temp. 14-16°C);
wermuty wytrawne
jako aperitif i do koktajli (z lodem, w temp. 8-10°C);
miód pitny
do deserów, ciast, ciasteczek, toru i kawy, orzeszków (w temp. 14-16°C)
-
Sporo informacji wszelakich. Ogromna baza. ;D