Zamek Blutenburg
Rezydencja książąt bawarskich, obecnie własność Georga Lulipolda von Schafer Wittensbacha.
Zamek został wzniesiony jako podmiejska rezydencja na brzegu rzeki Würm dla księcia Albrechta III z rodu Wittelsbachów w latach 1438–39 jako zameczek myśliwski. Syn Albrechta, książę Zygmunt zlecił rozbudować rezydencję w 1488. Tenże zmarł tutaj w 1501. Za jego poleceniem została wzniesiona zamkowa kaplica pw. Trójcy Świętej. W roku 1667 zamek przeszedł w ręce rodu von Berchem. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony przez wojska szwedzkie, a następnie w latach 1680–81 gruntownie go odbudowano. Po śmierci ostatniego z przedstawiciela rodu von Berchem w 1848 zamek wrócił do Wittelsbachów.
(https://i.imgur.com/x66bQMK.jpg)
Zamek składa się z kompleksu niskich dwukondygnacyjnych, budynków przylegających do zewnętrznych obwarowań, zaakcentowanych w narożnikach wielobocznymi basztami. Całość tworzy czworoboczny dziedziniec, wewnątrz którego znajduje się główny budynek książęcy, a obok niego późnogotycka kaplica zamkowa. Wejście do zamku znajduje się od strony północnej w kwadratowej wieży bramnej. Od strony architektonicznej budynki zamkowe cechuje skromność, białe ściany elewacji pozbawione są większych dekoracji, plastyczności nadaje jedynie rytm prostokątnych okien obramionych profilowanymi ościeżami. Książęta rezydowali w wysokim trójkondygnacyjnym budynku, zbudowanym na planie prostokąta, nakrytym wysokim czterospadowym dachem. Obecny ich wygląd jest barokowy, zawdzięcza się go odbudowie po wojnie trzydziestoletniej i późniejszych renowacjach.
Folwark Blutenburg
(https://i.imgur.com/W8dVxI0.jpg)
(https://i.imgur.com/wVpHdxI.png)86 ha. ziemi (https://i.imgur.com/tgmdliN.png) 12 (https://i.imgur.com/g5QFuyj.png) 37 (https://i.imgur.com/1yOhY5A.png) 10 (https://i.imgur.com/QwJRCZc.png) 54
Lasy przynależne do Majątku Blutenburg
(https://i.imgur.com/81vuvRB.png)
Powierzchnia : 40 ha.
W sierpniu 1881 roku na zamek Blutenburg zjechał na krótki wypoczynek JKM Petrowicz Catalan. Dokonał on lustracji majątku i przejrzał księgi rachunkowe. W dowód uznania dla swego rządcy za dobrze prowadzone sprawy majątkowe Jego Królewska Mość podniósł mu pensję. Polecił też pobudowanie na terenie majątku domy dla pracowników zatrudnionych w folwarku.
(https://i.imgur.com/PC34qCe.jpg)
Domy pracowników folwarku
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg/128px-Coat_of_Arms_of_the_Grand_Duchy_of_Baden_1877-1918.svg.png)
My, Friedrich von Baden, z bożej łaski Wielki Książę Badenii, książę Zähringen,
Pragniemy serdecznie zaprosić Jego Królewską Mość Bruno Petrowicza Catalana, z łaski bożej i woli narodu, Króla Santery, przyjaciela dworu cesarskiego,
oraz jego rodzinę, książęta, arystokrację, urzędników a także obywateli Królestwa Santery,
Na uroczystości zaślubin Naszych z Karoliną Fryderyką Heską połączone z koronacją małżonki naszej na Księżną Badenii, która odbędzie się dnia piątego miesiąca czerwca roku pańskiego 1885 (05.06.2022).
Uroczystość odbędzie się w Katedrze Najświętszej Marii Panny we Fryburgu, i przewodniczyć jej będzie JE Abp Lothar von Kübel, Arcybiskup Fryburga.
Po zaślubinach i koronacji, para książęca zaprasza do Pałacu Wielkiego Księcia w Karlsruhe, gdzie odbędzie się wesele połączone z wystawnym balem.
/-/ Friedrich I.
Wlk. Ks. Badenii
Wasza Książęca Mość
Serdecznie dziękuje za zaproszenie. Prosimy wraz z małżonka przyjąć od nas najserdeczniejsze życzenia.
Niech Pan Bóg wspiera Was i obdarzy pomyślnością i szczęściem na wspólnej drodze życia.
Wasza Książęca Mość
Serdecznie dziękuje za zaproszenie. Prosimy wraz z małżonka przyjąć od nas najserdeczniejsze życzenia.
Niech Pan Bóg wspiera Was i obdarzy pomyślnością i szczęściem na wspólnej drodze życia.
Dziękujemy Wasza Królewska Mość za te słowa. :D